Ambasador Rosji: w Polsce atmosfera wokół zwrotu wraku Tu-154M jest upolityczniona

Świat
Ambasador Rosji: w Polsce atmosfera wokół zwrotu wraku Tu-154M jest upolityczniona
Polsat News

W Polsce atmosfera wokół sprawy zwrotu wraku Tu-154M jest upolityczniona - uważa ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Dodał, że ocena Rosji ws. wraku jest "od dawna, bardzo detalicznie wyjaśniona".

Ambasador został zapytany w czwartek przez RMF FM o swoją wypowiedź dla "RIA-Nowosti", w której stwierdził, że "temat zwrócenia Polsce szczątków samolotu prezydenckiego jest nadmiernie upolityczniony". Dopytywany, kto jego zdaniem upolitycznia ten temat, Andriejew odparł: "nie wiem dokładnie kto, ale tak jest". Oświadczył, że ma na myśli ma stronę polską. - Ja mówię o atmosferze, która istnieje w Polsce wokół tej sprawy - dodał.

 

Podkreślił przy tym, że ocena Rosji ws. wraku tupolewa "jest już od dawna i bardzo detalicznie, szczegółowo wyjaśniona". - Już powiedziano wszystko. Nie mam niczego do dodania - powiedział.

 

Wrak pozostanie w Rosji póki śledztwo się nie zakończy

 

Andriejew pytany, co musi się wydarzyć, aby wrak wrócił do Polski, tłumaczył: "dlatego, że w Rosji kontynuuje się śledztwo i według prawa rosyjskiego, póki się nie zakończy, wrak jako materiał tej procedury musi pozostawać na terytorium Rosji".

 

Zapytany, ile razy polscy politycy zwracali się do strony rosyjskiej o możliwość przybycia i rozpoczęcia prac na miejscu katastrofy, powiedział, że "nie chodzi o polityków". - Co do dostępu do miejsca, to jest sprawa między śledczymi strony polskiej i rosyjskiej. Są procedury dostępu. I o ile wiem, ten mechanizm nadal funkcjonuje - przekonywał.

 

Polska "nie wraca do rozmów" pomnika na miejscu katastrofy

 

Ambasador odniósł się również do tematu budowy wspólnego pomnika na miejscu katastrofy smoleńskiej. - Rozmowy na ten temat prowadziły ministerstwa kultury Rosji i Polski - wskazał Andriejew. Dodał, że od pewnego czasu "strona polska nie wraca do tych rozmów". - Ten proces negocjacyjny nie idzie od chyba 2-2,5 lat - powiedział.

 

Andriejew został również zapytany o kwestię budowy pomnika ofiar katastrofy w Warszawie. Komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział w środę, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Na pytanie, czy wybierze się w to miejsce, ambasador odparł: "poczekamy do czasu, gdy ten pomnik powstanie i potem zobaczymy".

 

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie polskiego Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, parlamentarzyści i najwyżsi dowódcy wojska.

 

Amerykańscy naukowcy mają tworzyć w Polsce wirtualny model tupolewa

 

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie