Nie tylko wrak Tupolewa. Polska nie może się doprosić od Rosji zwrotu dokumentów z Auschwitz

Polska
Nie tylko wrak Tupolewa. Polska nie może się doprosić od Rosji zwrotu dokumentów z Auschwitz
PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin.

Polska już od trzech lat prosi Rosję o zwrot dokumentów z KL Auschwitz-Birkenau. Bezskutecznie - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych już trzy lata temu skierowało wniosek do strony rosyjskiej o zwrot dokumentów i artefaktów pochodzących z byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rosja do dzisiaj na niego nie odpowiedziała - czytamy w "Rz".

 

Z informacji, które "Rzeczpospolita" uzyskała w resorcie spraw zagranicznych, wynika, że wniosek został przygotowany przez resort kultury i złożony wraz z notą dyplomatyczną MSZ. Bezpośrednią przyczyną podjęcia takich kroków prawnych stała się uchwała Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

 

"Nota dotyczy archiwaliów i przedmiotów wytworzonych bądź użytkowanych przez władze, załogę oraz więźniów obozu, a wywiezionych z obszaru KL Auschwitz i terenów okolicznych w 1945 r. przez oddziały Armii Czerwonej, jednostki NKWD oraz członków Nadzwyczajnej Radzieckiej Komisji Państwowej do Badania Zbrodni Niemiecko-Faszystowskich Agresorów" - informuje gazetę MSZ.

 

Jak pisze "Rzeczpospolita", materiały te zostały wywiezione z terenu Polski przez Sowietów po wyzwoleniu obozu Auschwitz, czyli prawdopodobnie w pierwszej połowie 1945 roku.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie