CBA zatrzymało dyrektora Spółki Restrukturyzacji Kopalń i trzech biznesmenów

Polska
CBA zatrzymało dyrektora Spółki Restrukturyzacji Kopalń i trzech biznesmenów
Centralne Biuro Antykorupcyjne

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę cztery osoby w sprawie domniemanej korupcji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń - dowiedziała się w źródłach bliskich śledztwa. Zatrzymany został jeden z b. dyrektorów w SRK i trzech biznesmenów.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że zatrzymań dokonali w środę agenci z katowickiej delegatury CBA. - Agenci CBA zatrzymali byłego dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń Krzysztofa M. oraz trzech przedstawicieli firm działających w branży górniczej - powiedział Kaczorek.

 

Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi trwają, funkcjonariusze przeszukują ich mieszkania. Po ich zakończeniu zostaną oni dowiezieni do siedziby śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, która nadzoruje śledztwo CBA. - Tam zostaną im postawione zarzuty o charakterze korupcyjnym - dodał Kaczorek.

 

Możliwe kolejne zatrzymania w tej sprawie

 

Kaczorek powiedział też, że śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

 

Wcześniej w tej sprawie w czerwcu 2017 r. na gorącym uczynku zatrzymano na parkingu przed centrum handlowym na Śląsku, w akcji specjalnej CBA, wiceprezesa - dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mirosława S. oraz prezesa spółki okołogórniczej wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK Grzegorza G. Akcję przeprowadzono tuż po tym, jak S. wziął 30 tys. zł łapówki za preferencyjne traktowanie katowickiej spółki okołogórniczej w przetargach publicznych organizowanych przez SRK.

 

Po tej akcji zatrzymano kierownika zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń w SRK Marka C. i b. dyrektora Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy - zastępcę dyrektora Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń Bogdana P., którym zarzucono korupcję

 

Gotówka i luksusowy samochód

 

Marek C. według śledczych w zamian za łapówki preferował jedną z firm okołogórniczych, ułatwiając jej uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń - oprócz gotówki dostał do dyspozycji luksusowy samochód osobowy wraz z kartą paliwową. - W kilka miesięcy wydał tylko na paliwo 16 tys. zł - podał Kaczorek.

 

Bogdan P. usłyszał zarzuty m.in. niedopełnienia obowiązku nadzoru nad realizacją inwestycji poprzez odstąpienie od nałożenia kar umownych na kontrahenta, co doprowadziło do szkody w kwocie ponad 230 tys. zł.; zlecenia wykonania prac, które uprzednio zostały wstrzymane, co doprowadziło do szkody w kwocie ponad 360 tys. zł i sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w kwocie blisko 530 tys. zł oraz przyjęcia korzyści majątkowej - wyliczył.

 

Śledztwo dotyczy działań w SRK z lat 2016-17. Wobec zatrzymanych wcześniej przez CBA sąd zdecydował o tymczasowym areszcie. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie podejrzanych w kwocie ponad 600 tys. zł.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie