Dostał do dyspozycji drogi samochód i kartę paliwową. CBA zatrzymało kierownika ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Polska
Dostał do dyspozycji drogi samochód i kartę paliwową. CBA zatrzymało kierownika ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń
cba.gov.pl

Jednego z kierowników w Spółce Restrukturyzacji Kopalń zatrzymali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod zarzutem korupcji. Miał przyjąć kilka tysięcy złotych. To kolejne zatrzymanie w związku z korupcją w SRK.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział w piątek, że zatrzymany to Marek C. kierownik zespołu monitorowania procesów likwidacji kopalń.

 

Zarzuty łapownictwa. "Preferował" jedną firmę

 

Brodowski podał, że po doprowadzeniu go do śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej C. usłyszał zarzuty łapownictwa.

 

Wyjaśnił, że według śledczych w zamian za preferowanie jednej ze śląskich prywatnych firm okołogórniczych dostał do dyspozycji samochód i kartę paliwową. W toku śledztwa CBA ustaliło, że Marek C. przyjął kilka tysięcy złotych łapówki, a z samochodu i karty paliwowej korzystał przez ponad 10 miesięcy.

 

- Jeździł samochodem wartym ponad 180 tys. zł, a zatankowane paliwo było warte ponad 16 tys. zł - podał Brodowski.

 

W zamian kierownik miał ułatwiał firmie uzyskanie zamówień na prace związane z likwidacją kopalń należących do SRK - dodał Brodowski.

 

Trzy miesiące aresztu


- Funkcjonariusze delegatury CBA w Katowicach przeszukali też mieszkania osób rodzinnie powiązanych z zatrzymanym kierownikiem. Jak się okazało prowadziły firmy, które współpracowały z tą prywatną firmą okołogórniczą - powiedział Brodowski. - Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla C. - podał.

 

Do istniejącej od 2000 r. Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafia majątek kopalń przeznaczony do likwidacji; spółka stara się także zagospodarowywać poprzemysłowe tereny i obiekty. W ciągu minionych dwóch lat likwidacja infrastruktury przekazanej do SRK, osłony socjalne dla odchodzących górników oraz działania polikwidacyjne i inne świadczenia kosztowały w sumie blisko 1,5 mld zł. Harmonogram likwidacji rozpisany jest obecnie do 2021 r.

 

PAP

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie