Przedstawiciel irackiego rządu: lider Państwa Islamskiego jest ranny i ukrywa się w Syrii

Świat
Przedstawiciel irackiego rządu: lider Państwa Islamskiego jest ranny i ukrywa się w Syrii
flickr/Day Donaldson/CC BY 2.0

- Przywódca Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi ukrywa się przy pomocy stronników w północno-wschodniej Syrii, gdzie jest leczony - poinformował w poniedziałek szef służb wywiadowczych w irackim MSW Abu Ali al-Basri, powołując się na źródła wewnątrz IS.

Lider dżihadystycznej organizacji terrorystycznej jest "ciężko ranny po jednym z nalotów na terytorium Iraku" i nie może samodzielnie chodzić - przekazał słowa al-Basriego portal Al-Dżaziry.

 

CNN: al-Bagdadi z powodu poważnych obrażeń musiał zrezygnować z przewodzenia IS

 

Wcześniej w poniedziałek stacja CNN poinformowała, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, że al-Bagdadi został ranny w nalocie w maju zeszłego roku w pobliżu syryjskiej Ar-Rakki.

 

Według amerykańskiego nadawcy al-Bagdadi z powodu poważnych obrażeń musiał zrezygnować z przewodzenia IS na okres co najmniej pięciu miesięcy. Jedno ze źródeł CNN zaznacza również, iż nie jest jasne, czy al-Bagdadi dalej przewodzi samozwańczemu kalifatowi.

 

"Wysoce prawdopodobne, że al-Bagdadi nie żyje"

 

22 czerwca rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Oleg Syromołotow oświadczył, że jest wysoce prawdopodobne, że al-Bagdadi nie żyje. 29 czerwca jego śmierć potwierdził z kolei Ali Szirazi, przedstawiciel najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu Alego Chameneia.

 

W listopadzie irackie media podawały jednak, że przywódca Państwa Islamskiego uciekł z miasta Rawa w Iraku do Syrii.

 

Al-Bagdadi w lipcu 2014 roku ogłosił w Mosulu powstanie kalifatu na opanowanych przez dżihadystów obszarach Iraku i Syrii. Terrorysta ukrywa się z powodzeniem od ponad sześciu lat; USA wyznaczyły za niego nagrodę w wysokości 25 mln USD.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie