Co najmniej 20 ofiar walk między bojówkami na lotnisku w stolicy Libii

Świat
Co najmniej 20 ofiar walk między bojówkami na lotnisku w stolicy Libii
Twitter/The Libya Observer‏

Co najmniej 20 osób zginęło, a ponad 60 zostało rannych w walkach, które wybuchły w poniedziałek między grupami zbrojnymi na lotnisku Mitiga w stolicy Libii; zostało ono zamknięte do odwołania.

 

Informację o liczbie zabitych i rannych podało Ministerstwo Zdrowia w uznawanym przez społeczność międzynarodową rządzie jedności narodowej (GNA). Wśród zabitych są cywile, w tym pracownik linii lotniczych.

 

Jak podaje agencja Reutera, poniedziałkowe starcia należą do najcięższych od wielu miesięcy, podając w wątpliwość ostatnie zapewnienia GNA, że sytuacja w Libii ustabilizowała się.

 

Według Rady Prezydenckiej, konkurującego z GNA ośrodka władzy, siły chroniące lotnisko (SDF) zaatakowane zostały w poniedziałek rano przez tzw. Brygadę 33, która chciała uwolnić ze znajdującego się na terenie lotniska więzienia przetrzymywanych tam członków Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.

 

 

Rzecznik chroniącej lotnisko bojówki SDF Ahmed bin Salem powiedział, że w walce zginęło czterech jego ludzi, ale sytuacja została opanowana.

 

 

Od obalenia wieloletniego dyktatora Libii Muammara Kadafiego w 2011 roku kontrolę nad Trypolisem sprawuje kilka różnych grup zbrojnych, między którymi dochodzi do walk. W kraju konkurują ze sobą trzy główne ośrodki władzy i tysiące lokalnych bojówek. ONZ zaangażowana jest w próby zainicjowania rozmów między rywalizującymi frakcjami libijskimi, by przygotować wybory parlamentarne i prezydenckie w 2018 roku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie