"Pożyczył prezesowi pieniądze, dostał 77 000 zł nagrody"

Polska
"Pożyczył prezesowi pieniądze, dostał 77 000 zł nagrody"
nfosigw.gov.pl

Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dostał w ubiegłym roku nagrody łacznej wartości 77 tys. zł, czyli więcej niż ówczesna premier Beata Szydło i więcej niż roczne zarobki przeciętnego Polaka - informuje "Super Express". Gazeta przypomina, że Kujda jest "od dawna zaufanym człowiekiem szefa PiS", który pożyczył Jaroslawowi Kaczyńskiemu 25 tys. zł.

"Nagroda została przyznana na wniosek rady nadzorczej NFOŚiGW przez ministra środowiska. To oznacza, że Kujda pieniądze dostał od Jana Szyszki" - napisał "SE", dodając, że Kazimierz Kujda miesięcznie zarabia 26,4 tys. zł. 

 

Kilka lat temu Jarosław Kaczyński ujawnił w swoim oświadczeniu majątkowym, że pożyczył od Kujdy 25 tys. zł. "Prezes funduszu jest zresztą od dawna zaufanym człowiekiem szefa PiS. Na czele NFOŚiGW stał już dwukrotnie - za czasów Jerzego Buzka oraz w latach 2006-2008 za rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Przez wiele lat był też prezesem spółki Srebrna, która jest finansowym zapleczem PiS" - donosi gazeta.

 

Jest też członkiem Narodowej Rady Rozwoju, którą powołał prezydent Andrzej Duda.

 

Krytykował Tuska, otrzymał najwięcej

 

Parę dni temu dzięki interpelacji posła Krzysztofa Brejzy (PO) opinia publiczna dowiedziała się, że 21 ministrów i 12 pracowników KPRM dostało w 2017 r. wysokie nagrody. Najniższa wyniosła 65,1 tys. zł brutto. Najwyższą - 82,1 tys. zł brutto - otrzymał Mariusz Błaszczak, były szef MSWiA, obecnie minister obrony narodowej

 

"SE" przypomniał wypowiedź Błaszczaka z 2014 r. po ujawnieniu, że ówczesny premier Donald Tusk przyznała nagrody urzędnikom:

 

"(...) rząd jak gdyby nigdy nic hojnie obdarowuje się nagrodami. Tusk działa w myśl zasady, że rząd PO-PSL sam się wyżywi. To wielki skandal, że władza podnosi Polakom podatki, a sama daje sobie 100 mln zł nagród - komentował nam wtedy Błaszczak. Przypomnijmy, że kwota 102 milionów złotych nagród trafiła do szeregowych urzędników poszczególnych ministerstw, a nie do ministrów".

 

Super Express, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie