Wizyta prezydenta w Korei Południowej. Andrzej Duda odebrał tytuł Honorowego Obywatela Seulu

Świat
Wizyta prezydenta w Korei Południowej. Andrzej Duda odebrał tytuł Honorowego Obywatela Seulu
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda otrzymał w czwartek Honorowe Obywatelstwo miasta Seul. Jak podkreślił polski prezydent to wielki zaszczyt odebrać tytuł honorowego obywatela jednego z największych i najnowocześniejszych miast na świecie.

Duda przybył do Korei Płd. z czterodniową roboczą wizytą w czwartek przed południem miejscowego czasu. Swój pobyt prezydent RP rozpoczął od spotkania z prezydentem Republiki Korei Mun Dze Inem. Następnie udał się do ratusza, gdzie spotkał się z burmistrzem południowokoreańskiej stolicy Park Won Su.

 

Odbierając Honorowe Obywatelstwo miasta Seul Duda wskazał, że przeżycia narodu polskiego i narodu koreańskiego w wielu momentach historii były podobne. - Przeżyliśmy dziesiątki lat bez ojczyzny, kiedy tę ojczyznę nam odebrano, kiedy ona była okupowana. Umiemy w związku z tym w wielu sprawach się zrozumieć i porozumieć - mówił polski prezydent.

 

Jak dodał, może właśnie ze względu na te doświadczenia biznes z Korei Płd. tak dobrze radzi sobie w Polsce. Prezydent przypomniał też, że w 2016 roku LOT uruchomił bezpośrednie połączenie między Warszawą a południowokoreańską stolicą. Wyraził nadzieję, że uda je się zintensyfikować.

 

"Wszystko działa i to niezwykle sprawnie"

 

Duda zaznaczył, że odwiedza Koreę Płd. już po raz drugi. Wskazał, że po raz pierwszy był tutaj w 2008 roku towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wyraził uznanie dla postępu infrastrukturalnego, który dokonał się w mieście na przestrzeni ostatniej dekady.

 

- U nas w Polsce nie ma tak wielkich miast. Polakowi trudno sobie wyobrazić, że samo miasto może mieć ponad 10 mln mieszkańców, a cała aglomeracja ponad 20 mln. Tylu ludzi codziennie jedzie do pracy, przemieszcza się i to wszystko działa i to niezwykle sprawnie - mówił Duda.

 

Wyraził satysfakcję, że firmy południowokoreańskie przynoszą do Polski nowoczesne technologie, a z naszego kraju bardzo często przenoszą je do innych krajów Europy. "Jesteśmy takim hubem dla koreańskich firm na pozostałą część Unii Europejskiej" - mówił prezydent. Zaznaczył, że chciałby, aby polsko-koreańska współpraca w dziedzinie innowacji się pogłębiała.

 

Burmistrz Seulu powiedział, że ma nadzieję, iż nadanie polskiemu prezydentowi Honorowego Obywatelstwa miasta Seul zacieśni przyjaźń i wzmocni współpracę między naszymi krajami. Jak mówił, narody polski i koreański charakteryzują się postawą bohaterstwa, walki o wolność oraz patriotyzmem.

 

 

PAP

mr/bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze