Prezydent z wizytą w Korei Południowej. "Głównym tematem rozmów będą kwestie bezpieczeństwa"
- Kwestie bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego, a tym samym bezpieczeństwa globalnego oraz te, związane z członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będą najważniejszymi tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Korei Płd. - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
- W Pjongczangu, przy okazji inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Duda ma się też spotkać m.in. z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - zapowiedział Szczerski.
Duda otrzyma tytuł honorowego obywatela Seulu
Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, będzie przebywał w Korei Płd. z wizytą roboczą w dniach 7-11 lutego 2018 roku (środa - niedziela). W czwartek prezydent będzie przebywał w stolicy Korei Płd., gdzie zaplanowano jego spotkania z prezydentem Mun Dze Inem.
Prezydent spotka się też z burmistrzem Seulu Park Won Sunem; odbierze też tytuł honorowego obywatela południowokoreańskiej stolicy. Według Szczerskiego planowane jest też m.in. spotkanie prezydenta z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie, w tym z szefem polskiej misji przy Komisji.
"To będzie wizyta politycznie wrażliwa"
W tej pierwszej części wizyty Dudy planowane są rozmowy dotyczące "sytuacji na Półwyspie Koreańskim, przede wszystkim z prezydentem Mun Dze Inem, na którego zaproszenie odwiedza Koreę", które dadzą polskiemu prezydentowi możliwość dogłębnej analizy i pozyskania informacji na temat realnego stanu bezpieczeństwa tego Półwyspu - podkreślił Szczerski.
- To wszystko wiąże się z faktem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dzisiaj Korea jest jednym z najbardziej gorących punktów na mapie świata i te rozmowy dotyczące właśnie bezpieczeństwa Półwyspu, a tym samym bezpieczeństwa globalnego będą najważniejszym tematem rozmów prezydenta w Korei - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.
- To będzie wizyta politycznie wrażliwa, bardzo znacząca i ważka dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dlatego, że Polska jako kraj członkowski RB ma szczególną dzisiaj odpowiedzialność także za stan pokoju na świecie - dodał minister. Zwrócił w tym kontekście uwagę na fakt, że Andrzej Duda został zaproszony przez prezydenta Korei już na początku polskiego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa. Według Szczerskiego jest to istotne i będzie procentować w czasie całego polskiego mandatu w Radzie.
Polsko-niemieckie rozmowy dwustronne
Następnie prezydent uda się do Pjongczangu, gdzie - wraz z małżonką - weźmie udział w piątkowej ceremonii otwarcia olimpiady oraz spotkaniu prezydenta Korei z szefami państw i rządów przybyłymi na uroczystość.
Według prezydenckiego ministra, stworzy to okazję do szeregu "mniej formalnych, ale dzięki temu bardziej komfortowych" spotkań bilateralnych z przywódcami innych krajów. - Potwierdzony jest udział kilkunastu prezydentów i głów państw w inauguracji. Już wiemy, że prezydent w Korei planuje rozmowy dwustronne polsko-niemieckie, z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem - poinformował Szczerski.
Odwiedziny w wiosce olimpijskiej
W sobotę para prezydencka ma odwiedzić wioskę olimpijską, gdzie planowane jest spotkanie prezydenta i jego małżonki z polskimi sportowcami. Jak powiedział Szczerski, prezydent przekaże wtedy polskiej kadrze olimpijskiej swój "doping do dobrych rezultatów w czasie igrzysk".
- Jeśli czas pozwoli, jeśli inne obowiązki nie przeszkodzą, prezydent chciałby wziąć udział przynajmniej w jednych zawodach jako widz, tzn. w pierwszym konkursie skoków narciarskich - dodał Szczerski.
Szef gabinetu prezydenta zwrócił również uwagę w rozmowie z PAP, że prezydent celowo udaje się do Korei Płd. samolotem PLL LOT, "podkreślając i promując tym samym ekspansję naszego przewoźnika do Azji, Dalekiego Wschodu". - W ramach promocji polskich interesów gospodarczych będzie miał też rozmowy z przedsiębiorcami, żeby budować kontakty gospodarcze Polski i Korei - dodał.
Więcej o polskich olimpijczykach, którzy odlecieli już do Korei Płd. w poniższym materiale "Wydarzeń".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze