Polska z dodatkowym miejscem w PE. Eurodeputowani poparli wniosek Hübner

Świat
Polska z dodatkowym miejscem w PE. Eurodeputowani poparli wniosek Hübner
EBS PLUS

27 miejsc opuszczonych przez eurodeputowanych z Wielkiej Brytanii zostanie podzielonych między pozostałe państwa członkowskie - zdecydował w środę Parlament Europejski. Jedno z nich przypadło Polsce. Jeśli państwa członkowskie przyjmą wniosek, w europarlamencie zasiadać będzie 52 polskich europosłów. Według Danuty Hübner, przedstawiciele PiS głosowali przeciw przyznaniu Polsce dodatkowego miejsca.

Parlament Europejski przegłosował w środę propozycję Komisji Spraw Konstytucyjnych ws. składu Parlamentu Europejskiego po Brexicie. Po tym, gdy Wielka Brytania formalnie opuści Unię Europejską, ogólna liczba mandatów w PE zostanie zmniejszona z 751 do 705. Jednocześnie niektóre państwa UE otrzymają dodatkowe miejsca.

 

 

Twórcami i sprawozdawcami wniosku są Danuta Huebner (EPL), przewodnicząca Komisji i Pedro Silva Pereira (S&D).

 

 

Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) proponowała, aby po Brexicie 27 z 73 miejsc przypisanych Wielkiej Brytanii zostało przydzielonych innym państwom członkowskim, a pozostałe 46 miejsc pozostało w rezerwie.

 

Podział miejsc przedstawia się następująco:

 

Belgia

21

Bułgaria

17

Republika Czeska

21

Dania

14

Niemcy

96

Estonia

7

Irlandia

13

Grecja

21

Hiszpania

59

Francja

79

Chorwacja

12

Włochy

76

Cypr

6

Łotwa

8

Litwa

11

Luksemburg

6

Węgry

21

Malta

6

Holandia

29

Austria

19

Polska

52

Portugalia

21

Rumunia

33

Słowenia

8

Słowacja

14

Finlandia

14

Szwecja

21


Wniosek uwzględnia liczbę mieszkańców państw członkowskich i opiera się na zasadzie tzw. degresywnej proporcjonalności. Oznacza to, że kraje o mniejszej liczbie ludności powinny mieć mniej posłów do PE niż kraje o większej populacji.

 

Jednocześnie liczba osób reprezentowanych przez jednego posła do PE z kraju o wyższej liczbie ludności powinna być wyższa niż liczba osób reprezentowanych przez członka z mniej ludnego kraju. W ten sposób posłowie z mniejszych krajów mają stosunkowo silniejszą obecność w Parlamencie Europejskim.

 

PiS przeciw

 

Przegłosowany w środę wniosek zostanie teraz przekazany szefom państw i rządów UE, którzy muszą podjąć w tej sprawie jednogłośną decyzję. Nowe przepisy mają wejść w życie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

 

Kilka dni temu Hübner powiedziała, że przedstawiciele PiS w Komisji Konstytucyjnej głosowali przeciwko przyznaniu Polsce dodatkowego miejsca.


- To, co mnie martwiło, że grupa polityczna z przedstawicielami partii rządzącej była przeciwko tej propozycji. Miejmy nadzieję, że nawet bez udziału PiS uda się przegłosować to dodatkowe miejsce - powiedziała w Radiu Zet.

 

Aktualizacja: Hübner w rozmowie z reporterem Polsat News tłumaczyła szczegóły głosowania ws. 52. miejsca dla Polski w Parlamencie Europejskim.

 

 

Brukselska ofensywa szefa MSZ

 

Z wizytą w Brukseli jest obecnie szef MSZ Jacek Czaputowicz. W czwartek spotka się z szefową dyplomacji UE Federicą Mogherini - potwierdziła rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz. Źródła w KE podają, że planowane są też spotkania ministra z komisarzami ds. praworządności.

 

Więcej na ten temat w relacji korespondentki Polsat News w Brukseli Doroty Bawołek.

 

 

polsatnews.pl

mr/dro/hlk/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie