Wielka akcja policji. Rozbito grupy okradające bankomaty "na wybuch"

Polska

Prawie 200 policjantów wzięło udział w akcji skierowanej przeciwko dwóm grupom przestępczym zajmującym się wysadzaniem i okradaniem bankomatów. Przez pięć lat mogły one ukraść nawet 15 mln zł.

Zatrzymano osiem osób podejrzanych o udział w procederze i zabezpieczono przedmioty mogące służyć do popełniania tych przestępstw - poinformował we wtorek rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy. Akcję przeprowadzono w poniedziałek.

 

Rzecznik przekazał, że grupy były hermetyczne i dotarcie do nich było bardzo trudne. Role ich członków były ściśle podzielone.

 

- Jedne osoby zajmowały się obserwacją bankomatów, inne kradły pojazdy, które następnie były używane do przemieszczania się, a kolejne dokonywały włamania do bankomatów - wyjaśnił Maludy.

 

Ukradli nawet 15 mln zł


W śledztwie ustalono, że członkowie obu grup nie tylko wysadzali i okradali bankomaty w naszym kraju, ale także działali na terenie innych państw europejskich, gównie w Niemczech, ale również w krajach skandynawskich.

 

- Grupy działały od stycznia 2013 r., ich łupem mogło paść łącznie nawet 15 mln zł - dodał Maludy.

 

Nad sprawą pracowała specjalna grupa powołana przez Komendanta Głównego Policji, którą kierowało CBŚP. W jej skład wchodzili m.in. policjanci z KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Zatrzymano osiem osób


W poniedziałek policja przeprowadziła dużą akcję wymierzoną w obie grupy. Działania objęły kilkanaście lokalizacji w woj. lubuskim i dolnośląskim. W realizację sprawy zaangażowanych było niemal 200 funkcjonariuszy, w tym policyjny antyterroryści i policjanci z Niemiec.

 

Efektem akcji było zatrzymanie ośmiu osób podejrzanych o przynależność do przestępczych struktur. Podczas przeszukań policjanci znaleźli i zabezpieczyli m.in. butle z gazem technicznym, zapalniki, reduktory, zagłuszacze, radiostacje i fałszywe dowody osobiste.

 

Śledztwa w tych sprawach nadzoruje Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. We wtorek rozpoczęły się czynności procesowe z udziałem zatrzymanych osób.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie