Dwie osoby zatrzymane pod zarzutem kradzieży danych z bankomatu w galerii handlowej

Polska
Dwie osoby zatrzymane pod zarzutem kradzieży danych z bankomatu w galerii handlowej
malopolska.policja.gov.pl

Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Chin podejrzanych o kradzież danych z kart bankomatowych (skimming) - poinformował we wtorek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń. Mężczyźni zostali zatrzymani w zasadzce po tym, jak w jednej z galerii handlowych zainstalowali na bankomacie nakładkę do kradzieży danych.

Mężczyźni w wieku 43 i 31 lat usłyszeli zarzuty podrabiania środków płatniczych i przygotowania do podrabiania oraz posługiwania się urządzeniami do uzyskiwania informacji, do której nie są uprawnieni. Na wniosek prokuratury zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące.

 

Jak ustalili policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i z cyberprzestępczością, obaj cudzoziemcy przyjechali do Krakowa dzień wcześniej i wynajęli pokój w jednym z hosteli na krakowskich Grzegórzkach.

 

Nakładka skanująca pasek magnetyczny

 

W galerii handlowej na czytniku kart w bankomacie zamontowali tzw. nakładkę, czyli urządzenie elektroniczne służące do skanowania paska magnetycznego z numerem konta klientów. Wprowadzane kody PIN rejestrowała minikamera. Taki zestaw urządzeń pozwalał uzyskać pełne dane z kart płatniczych, z których korzystali klienci bankomatu.

 

Zdobyte w ten sposób informacje nagrywane są na pasek magnetyczny czystych kart, które używane są do wypłaty pieniędzy zazwyczaj w innym kraju niż ten, w którym nastąpiła kradzież.

 

Kamerki i urządzenia do sczytywania danych

 

Po zatrzymaniu cudzoziemców u jednego z nich w kieszeni policjanci znaleźli część urządzenia do kopiowania danych. W wynajmowanym przez nich pokoju znaleziono m.in. cztery gotowe do zamontowania urządzenia do skanowania paska magnetycznego kart bankomatowych oraz kamerki i urządzenia do sczytywania i nagrywania danych na karty. Ponadto - dwa laptopy oraz 4 dyski zewnętrzne, najprawdopodobniej z pozyskanymi nielegalnie danymi bankowymi, oraz 45 czystych kart płatniczych i walutę w kwocie ok. 20 tys. zł.

 

Policja apeluje o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z bankomatu i zwracanie uwagi, czy nie znajdują się tam zamontowane nakładki.

 

Za podrabianie środków płatniczych grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie