Norwegowie deportują za przestępstwa coraz mniej osób. Dominują Polacy. Więcej wyrzucają tylko Rumunów

Świat
Norwegowie deportują za przestępstwa coraz mniej osób. Dominują Polacy. Więcej wyrzucają tylko Rumunów
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wikimedia.org/News Oresund

5434 osób deportowały norweskie Policyjne Służby Imigracyjne (PU) w 2017 r. Oznacza to spadek o 33 proc. w stosunku do 2016 r. Jednak wśród najczęściej wydalanych z Norwegii dominują Polacy. Do Polski wróciły w 2017 r. 284 osoby - wszystkie za to, że popełniły przestępstwa. Wśród osób z historią kryminalną więcej deportowanych było tylko Rumunów (452 osoby). I tylko nieco mniej Litwinów (216).

Raport norweskich Policyjnych Służb Imigracyjnych wskazuje, że najwięcej uwagi w działaniach poświęcono uchodźcom szukającym azylu. Przede wszystkim skupiono się na weryfikacji osób ubiegających się o pozwolenie na pobyt w Norwegii - sprawdzenie ich faktycznej tożsamości i narodowości.


Spadek liczby osób deportowanych wynika przede wszystkim z tego, że osoby, którym odmówiono azylu wyjeżdżają z Norwegii na własną rękę - stwierdził Morten Hojem Ervik, szef Policyjnych Służb Imigracyjnych.

 

38,7 proc osób deportowano za popełnione przestępstwa


Spośród 5434 przypadków deportacji 2104 dotyczyło osób oskarżonych o jedno lub więcej przestępstw kryminalnych. To aż 38,7 procent wszystkich osób wydalonych w 2017 r.

 

W 2016 r. takich osób było 2268, czyli 28 procent deportowanych.

 

Spośród Polaków, których wydalono z Norwegii, wszyscy popadli w konflikt z prawem i była to jedyna przyczyna ich odesłania. 


- To niezwykle ważne w walce z przestępczością. Nie mamy wątpliwości, że ten wysiłek pozwoli uchronić naszą społeczność przed znacznymi kosztami w przyszłości - powiedział Hojem Ervik.

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie