Holendrzy nie chcą mieszkać w sąsiedztwie Polaków

Polska
Holendrzy nie chcą mieszkać w sąsiedztwie Polaków
Google Street View
Jedno z osiedli na terenie Tiel w prowincji Geldria

Mieszkańcy największej holenderskiej prowincji Geldria nie chcą mieszkać obok Polaków. W ankiecie przeprowadzonej na portalu gelderlander.nl aż 90 proc. mieszkańców ok. 40-tysięcznego Tiel stwierdziło, że nie życzy sobie sąsiedztwa Polaków. Skarżą się na hałas i śmieci, o co obwiniają migrantów z Polski.

Według szacunków władz w Tiel, ok. 10 proc. mieszkańców stanowią migranci zarobkowi. Większość z nich pochodzi z Polski, których do prowincji Geldria ściągają agencje pracy tymczasowej.

 

Hałas, śmieci i problemy z parkowaniem


- Chcemy ograniczyć liczbę migrantów zarobkowych, ponieważ otrzymujemy coraz więcej skarg na uciążliwość wynikającą z ich pobytu - powiedział rzecznik gminy Tiel portalowi gelderlander.nl.


Sąsiedzi skarżą się głównie na to, w jaki sposób Polacy parkują swoje samochody oraz twierdzą, że zaśmiecają oni okolicę. Sąsiedzi narzekają również na hałas. - Osiem dorosłych osób nie powinno mieszkać w domku w zabudowie szeregowej, czy są to Polacy czy Holendrzy - skarżą się sąsiedzi jednego z domów, w którym mieszka aż osiem dorosłych osób z Polski.

 

Władze ograniczą liczbę "polskich domków" 


Według lokalnego holenderskiego portalu, uciążliwość wzrasta, jeśli przy jednej ulicy więcej domów zajmują migranci. Władze Tiel zamierzają od wiosny wyznaczyć maksymalną liczbę "polskich domków", które mogą się znajdować przy jednej ulicy.

 

Na sąsiedztwo Polaków skarżą się także mieszkańcy innych regionów Holandii. Władze gminy Neder-Betuwe już wprowadziły rygorystyczną politykę mieszkaniową, która nie pozwala grupom robotników mieszkać razem na niektórych obszarach, np. na terenie wsi Kesteren.


Organizacja Expertisecentrum Flexwonen szacowała w ubiegłym roku, że w Holandii brakuje 100 tys. mieszkań dla pracowników przybywających z zagranicy.

 

gelderlander.nl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie