"Fake news" mogą wpłynąć na wynik wyborów we Włoszech

Świat
"Fake news" mogą wpłynąć na wynik wyborów we Włoszech
Pixabay.com/StartupStockPhotos

Istnieje wysokie ryzyko, że tzw. fake news mogą wpłynąć na decyzje głosujących w czasie wyborów parlamentarnych 4 marca we Włoszech. Tak interpretuje się wyniki sondażu, według którego jedna trzecia osób wierzy w fałszywe informacje, na przykład o politykach.

Sondaż, przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii Doxa wskazuje także, że 40 procent Włochów nie rozpoznaje wymyślonych i już zdemaskowanych informacji. Ponad połowa ankietowanych przyznała zaś, że zdarzyło im się co najmniej raz uwierzyć w "fake news" w ciągu ostatniego roku. 13 procent wpadło w taką pułapkę 5 razy.

 

W badaniu sondażowym sprawdzono też opinie na temat wiarygodności poszczególnych źródeł informacji. Prawie jedna trzecia Włochów, głównie młodzież, za wiarygodne uważa strony internetowe gazet, 26 procent telewizję, a 10 procent prasę drukowaną. Dziennikom tym ufają przede wszystkim osoby starsze.


Internet bardziej wiarygodny niż radio

 

Więcej Włochów (7,7 procent) wierzy w to, co przeczyta na portalach społecznościowych niż usłyszy w radiu (6,3 proc).

 

Jak zauważono w analizie, przytoczonej przez dziennik "La Stampa", na pytanie o sposób sprawdzenia prawdziwości informacji, 70 procent osób odpowiedziało, że kontroluje czy podawana jest ona też przez inne źródła.

 

Dwie trzecie bierze też pod uwagę to, gdzie została podana.

 

Zewnętrzna kontrola


Zdecydowana większość obywateli (80 proc.) uważa, że "fake newsy" mają wpływ na opinię publiczną. Tylko niecałe półtora procent jest przeciwnego zdania.

 

Połowa uczestników sondażu opowiada się za wprowadzeniem zewnętrznej, bezstronnej kontroli prawdziwości informacji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie