Burmistrz Murowanej Gośliny: spółka Gaz-System wykupi działki, na których spłonęły domy

Polska
Burmistrz Murowanej Gośliny: spółka Gaz-System wykupi działki, na których spłonęły domy
Polsat News

Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański poinformował we wtorek, że spółka Gaz-System wykupi działki, na których w wyniku pożaru gazociągu spłonęły domy. Jak dodał, spółka zwiększyła także wsparcie dla trzech najbardziej poszkodowanych rodzin o 100 tys. zł.

W nocy z 25 na 26 stycznia w Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych. Poszkodowanych zostało łącznie 21 rodzin; nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System.

 

Po wybuchu, decyzją szefa MSWiA poszkodowane rodziny otrzymały pomoc finansową w formie zasiłku po 6 tys. zł, natomiast pomoc dla najbardziej poszkodowanych rodzin zwiększono do 20 tys. zł.

 

"Otrzymają odszkodowanie"

 

Trzy rodziny, które straciły domy, otrzymały także po 10 tys. zł od spółki Gaz-System. W opublikowanym we wtorek oświadczeniu burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański poinformował, że spółka "zwiększyła jeszcze pomoc o 100 tys. zł dla najbardziej poszkodowanych".

 

- Jest jeszcze druga forma pomocy, w formie odszkodowań. Wszyscy, których domy ucierpiały otrzymają odszkodowanie i to odszkodowanie jest uzgadniane i w zasadzie w tym tygodniu wszyscy będą mieli pieniądze na koncie - podkreślił Urbański.

 

Jak dodał, spółka Gaz-System poinformowała także, że "chce wykupić działki, na terenie których te domy spłonęły, ponieważ te rodziny zadeklarowały, że nie będą chciały budować się w tym samym miejscu" - podkreślił Urbański.

 

Burmistrz zaznaczył również, że największym postulatem mieszkańców, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo, jest obecnie wymiana gazociągu z 1973 roku. - Mam już pewną informację, że w najbliższym czasie, i to nastąpi naprawdę bardzo szybko, na odcinku 1 kilometra będzie wymieniony gazociąg. Ta informacja jest bardzo ważna dla wszystkich, którzy mieszkają w pobliżu gazociągu - zaznaczył Urbański.

 

Swoją pomoc zaoferował m.in. raper Peja

 

Od momentu wybuchu i pożaru w pomoc poszkodowanym angażują się nie tylko mieszkańcy Murowanej Gośliny, ale także okoliczne samorządy i władze regionalne. Swoją pomoc zaoferował także poznański raper Peja, który wraz z innymi wykonawcami postanowił zagrać na charytatywnym koncercie. Koncert odbędzie się 24 lutego w Auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie, a pieniądze ze sprzedaży biletów, i ze zbiórki prowadzonej w trakcie wydarzenia, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych.

 

11 marca z kolei, na rzecz poszkodowanych zagrają lokalne zespoły muzyczne i kabaretowe. Jak zaznaczył Urbański, "to wydarzenie traktujemy jako spotkanie dla mieszkańców gminy i gości. Dla wszystkich, którzy pomagali w miarę swoich możliwości po rozszczelnieniu gazociągu. Dla wszystkich, którzy chcieliby przyjść, spotkać się, pogadać, opowiedzieć o swoich emocjach, oswoić się z nimi".

 

Dotychczas zbiórki na rzecz poszkodowanych prowadzone były także m.in. podczas koncertów karnawałowych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie