Wojewoda wystąpił o większe zasiłki dla rodzin poszkodowanych w Murowanej Goślinie

Polska

Wojewoda wielkopolski wystąpił o kolejne środki dla trzech rodzin najbardziej poszkodowanych wskutek pożaru gazociągu w Murowanej Goślinie - podało w poniedziałek biuro prasowe urzędu wojewódzkiego. Pogorzelcy dostaną po 20 tys. zł rządowych zasiłków.

Już w niedzielę burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański powiedział, że otrzymał informację z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zwiększeniu do tej kwoty rządowej pomocy doraźnej dla trzech najbardziej poszkodowanych rodzin.

 

Rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube wyjaśnił w poniedziałek, że aby zadeklarowane przez KPRM środki mogły trafić do poszkodowanych, musi o nie formalnie wystąpić wojewoda. - Wypłata zasiłków następuje przez samorządy, ale koordynacją wypłat zajmuje się wojewoda - powiedział.

 

Pomoc dla rodzin


W nocy z czwartku na piątek w Murowanej Goślinie (wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych.

 

Poszkodowanych zostało łącznie 21 osób; nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System. W piątek szef MSWiA Joachim Brudziński przyznał 108 tys. zł na zasiłki do 6 tys. zł dla rodzin, których domy uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Także w piątek Gaz-System przekazał po 10 tys. zł doraźnej pomocy na rzecz trzech rodzin, które potraciły domy.

 

Dariusz Urbański mówił w niedzielę, że trzy najbardziej poszkodowane rodziny już dostały po 16 tys. zł. Zadeklarował też, że w związku z deklaracją z KPRM, jeszcze w poniedziałek samorząd wypłaci im kolejne 14 tys. zł.

 

Pierwszy lokal zastępczy w środę


Od piątku trzy rodziny, których domy uległy całkowitemu zniszczeniu przebywają u bliskich. Monika Paluszkiewicz z Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie powiedziała w poniedziałek, że najpilniejsze potrzeby materialne, jakie te rodziny wskazywały, zostały już zaspokojone. Prawdopodobnie w środę pierwsza rodzina wprowadzi się do lokalu zastępczego.

 

Po zdarzeniu bez gazu pozostawało ok. 3,5 tys. odbiorców z Murowanej Gośliny i kilkunastu innych miejscowości. Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w poniedziałek o przywróceniu dostaw gazu do wszystkich odbiorców, którzy zostali pozbawieni tego paliwa.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie