Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę o braku dotacji od ministerstwa: ograniczona pomoc dla dzieci w stolicy

Polska
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę o braku dotacji od ministerstwa: ograniczona pomoc dla dzieci w stolicy
Polsat News

Dzieci, które są ofiarami przestępstw będą miały ograniczoną ofertę pomocy w stolicy - uważa Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, której nie przyznano w tym roku dotacji w ramach Funduszu Sprawiedliwości. - To nieprawda, zapewniono środki na taką pomoc - odpowiada resort sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono wyniki konkursu na powierzenie zadań ze środków Funduszu Sprawiedliwości w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i ich najbliższym.

 

Wśród organizacji, która nie dostała w tym roku dotacji znalazła się Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zdaniem jej prezeski Moniki Sajkowskiej, taka decyzja "ogranicza pomoc dzieciom w Warszawie". - W praktyce ta decyzja oznacza, że będziemy musieli ograniczyć świadczenie pomocy dzieciom pokrzywdzonym - powiedziała Sajkowska.

 

"Za mało punktów"

 

Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi zamieszczonej w sobotę na profilu facebookowym Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oświadczyło, że nieprawdą jest, iż "dzieci pokrzywdzone przestępstwem mają ograniczoną ofertę pomocy w stolicy". Resort wskazał, że w Warszawie w tym roku konkurs wygrał Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, który środki otrzymane z dotacji Funduszu Sprawiedliwości "musi przeznaczać na pomoc dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem".

 

"Każdemu dziecku, które jest ofiarą przestępstwa zobowiązane są udzielić pomocy wszystkie organizacje, które otrzymały dotacje z Funduszu Sprawiedliwości" - podkreślił resort.

 

Ministerstwo zaprzeczyło także informacjom, że "wniosek złożony (przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę) o dofinansowanie pomocy małoletnim ofiarom przestępstw został odrzucony". Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości są przyznawane na podstawie wyników otwartego konkursu. Resort przypomniał, że w 2017 r. w takim konkursie zwyciężyła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

 

"W tym roku oferta Państwa organizacji nie otrzymała wymaganego limitu punktów, a warunek ten był podstawą do przyznania dotacji. Wyżej ocenioną ofertę złożył m.in. Instytut Psychologii Zdrowia, który będzie świadczył pomoc w Warszawie" - napisano.

 

Pomoc dla dzieci od ponad 20 lat

 

Prezeska Fundacji DDS uważa, że Instytut Psychologii Zdrowia, o którym wspomniał resort sprawiedliwości, "świadczy pomoc dorosłym ofiarom przestępstw, głównie kobietom".

 

- Cenimy pomoc świadczoną przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego i od lat z nim współpracujemy. Jednak Instytut nie specjalizuje się w pomocy dzieciom krzywdzonym. Od lat przypadki krzywdzenia dzieci kieruje do naszej fundacji - tłumaczyła Sajkowska.

 

Sajkowska podkreśliła, że fundacja od ponad 20 lat oferuje bezpośrednią pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw. Prowadzone przez fundację w Warszawie Centrum Pomocy Dzieciom oferuje pomoc dla dzieci ofiar przestępstw, głównie wykorzystywania seksualnego i przemocy. W Centrum - jak podkreśliła Sajkowska - dzieci są też przygotowywane do udziału w procedurach karnych. Działa tam "przyjazny pokój przesłuchań dzieci", w którym dzieci są przesłuchiwane, gdy muszą zeznawać w toczącym się procesie sądowym.

 

Prezeska fundacji poinformowała, że do Centrum Pomocy Dzieciom wpływa rocznie ok. 200 nowych przypadków dzieci - ofiar przestępstw. W ramach pomocy dzieciom i ich rodzinom w placówce odbywa się rocznie ok. 4 tys. konsultacji psychologicznych, psychiatrycznych i prawnych.

 

"Oferujemy kompleksową pomoc w jednym miejscu. Tutaj dziecko i jego rodzina znajdą pomoc prawną, psychologiczną, psychiatryczną i socjalną, którą świadczą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i wysokimi kompetencjami we wspieraniu dzieci po doświadczeniach traumy" - podkreśliła Sajkowska.

 

Prośba o udostępnienie kart

 

Pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem świadczona przez Fundację DDS finansowana jest z różnych źródeł. Ważną częścią budżetu placówki były środki z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w Ministerstwie Sprawiedliwości, który od ubiegłego roku przekształcono w Fundusz Sprawiedliwości.

 

W związku z nieprzyznaniem dotacji, Fundacja DDS wystosowała pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z prośbą o udostępnienie kart: oceny formalnej i merytorycznej projektu zgłoszonego przez Fundację oraz udostępnienie protokołu z przebiegu konkursu ofert.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości w sobotnim oświadczeniu podkreśliło, że suma przyznanych w tym roku dotacji jest większa niż w zeszłym roku oraz obejmuje większą liczbę organizacji, co jest efektem "konsekwentnej polityki ciągłego rozszerzania zakresu pomocy i obejmowania nią jak największej liczby osób w całej Polsce". "W 2017 i 2018 roku środki z Funduszu Sprawiedliwości na pomoc pokrzywdzonym przekroczą 180 mln zł" - napisał resort.

 

Funduszu Sprawiedliwości - Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, oraz na przeciwdziałanie przestępczości i pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie