Watykan: dwa zawiadomienia o przestępstwach wobec nieletnich w prokuraturze

Świat
Watykan: dwa zawiadomienia o przestępstwach wobec nieletnich w prokuraturze
pixabay/stempow

Prokuratura w Watykanie otrzymała ostatnio dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przeciwko nieletnim - ogłosił w sobotę prokurator trybunału za Spiżową Bramą Gian Piero Milano w sprawozdaniu przedstawionym w czasie inauguracji roku sądowego.

Watykański prokurator nie podał szczegółów spraw. Wyjaśnił, że wszczęte postępowanie jest na etapie wstępnym i zostało objęte całkowitą tajemnicą.

 

Milano poinformował też, że po raz pierwszy wymiar sprawiedliwości Watykanu złożył wniosek o wytoczenie procesu w sprawie prania brudnych pieniędzy. To, jak zaznaczył, także rezultat międzynarodowej współpracy watykańskich śledczych.

 

Watykan walczy z oszustwami finansowymi

 

W przedstawionym raporcie podano również, że w latach 2013-2017 na mocy decyzji wymiaru sprawiedliwości Państwa Watykańskiego w związku ze śledztwami w sprawach nieprawidłowości i oszustw finansowych skonfiskowano łącznie kwotę o równowartości ponad 25 mln euro. W sumie tej jest prawie 22 mln euro, 4,7 mln dolarów USA, 1,4 mln funtów, 800 tys. dolarów australijskich i 650 tys. franków szwajcarskich.

 

Prokurator Milano powiedział także, że Stolica Apostolska wyraża „stanowczą wolę współpracy w walce z przestępstwami finansowymi”. Odnotował coraz ściślejsze współdziałanie ze stroną włoską.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie