Kontrowersyjne symbole runiczne na swetrach norweskich narciarzy. Sportowcy odmówili ich noszenia podczas igrzysk

Świat
Kontrowersyjne symbole runiczne na swetrach norweskich narciarzy. Sportowcy odmówili ich noszenia podczas igrzysk
Dale Of Norway

Sprzeciw narciarzy wzbudziła jedna z run - symbolu z nordyckiej mitologii, którą firma Dale of Norway umieściła na oficjalnych strojach reprezentacji Norwegii. Jest nią czarna strzałka skierowana ku górze. Problem w tym, że ten sam symbol umieszczają na swoich flagach niektóre środowiska neonazistowskie. Jednym z nich jest Nordycki Ruch Oporu.

Runa tiwaz jest poświęcona nordyckiemu bogowi wojny - Tyrowi. Kształtem przypomina dzidę, którą zwyczajowo umieszczano na głowni miecza. Symbolem posługiwano się w nazistowskich Niemczech, a po II wojnie światowej wykorzystywały go ugrupowania rasistowskie.


Kolekcja ubrań dla sportowców jest dostępna w sprzedaży. Projektantka Margaretha Finseth chce, aby kontrowersyjne elementy garderoby zostały wycofane ze sklepów. Obawia się, że stroje reprezentacji pojawią się na manifestacjach organizowanych przez środowiska skrajnie narodowe.

 

Wybór pozostawiono sportowcom


Firma Dale of Norway sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Jej dyrektor powiedział, że neonaziści maszerują również z norweskimi flagami, ale to nie oznacza, że należy wprowadzić całkowity zakaz ich wywieszania. Takie stanowisko podziela wielu Norwegów, którzy nie zgadzają się na zawłaszczanie symboli wikingów przez ugrupowania neonazistowskie.


Norweska Federacja Narciarska orzekła, że sportowcy sami zdecydują, czy chcą chodzić w kontrowersyjnych ubraniach podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Wszyscy odmówili. 


innpoland.pl, polsatnews.pl

nro/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie