Ukraińskie Forum Partnerstwa z Polską apeluje o zawetowanie ustawy o IPN. "Takie kroki nie prowadzą do otwarcia dialogu na rzecz prawdy"

Świat
Ukraińskie Forum Partnerstwa z Polską apeluje o zawetowanie ustawy o IPN. "Takie kroki nie prowadzą do otwarcia dialogu na rzecz prawdy"
Polsat News

Strona ukraińska w Ukraińsko-Polskim Forum Partnerstwa zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, przewidującej karanie za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Forum, w którym zasiadają polscy i ukraińscy intelektualiści, działa pod patronatem ministrów spraw zagranicznych obu państw. Tekst apelu przekazał w piątek przewodniczący ukraińskiej części Forum Witalij Portnikow.

 

"Ukraińska część Ukraińsko-Polskiego Forum Partnerstwa z ogromnym rozczarowaniem i zaniepokojeniem przyjęła uchwalenie przez obie izby polskiego parlamentu decyzji ustawodawczych, które przewidują polityczne rozstrzyganie relacji historycznych między naszymi narodami" - napisali autorzy apelu.

 

"Potępiamy takie działania"

 

"Takie kroki nie proponują i nie prowadzą do otwarcia dialogu na rzecz prawdy. Świadomie wykorzystują za to wzajemne krzywdy z przeszłości, by prowokować nowe problemy w przyszłości" - podkreślono.

 

W dokumencie zaznaczono też, że takie podejście stosowane jest nie tylko wobec ukraińskiej historii, ale i wobec tragedii Holokaustu. "Potępiamy takie działania. Nawołujemy naszych polskich przyjaciół i kolegów, którzy reprezentują polską część Forum, by także się od nich odcięli" - czytamy.

 

"Ustawa może istotnie podważyć partnerstwo i zaufanie"

 

Autorzy oświadczyli, że nowelizacja ustawy o IPN odbierana jest na Ukrainie jako próba stworzenia atmosfery presji i zastraszania Ukraińców, mieszkających w Polsce. Oceniono także, że prowadzi to do powtórki tragicznych błędów, które powodowały utratę państwowości przez nasze narody.

 

Członkowie Forum zauważyli, że przemilczanie "oczywistych, agresywnych działań opartych na politycznym egoizmie" nie rozwiązuje, lecz komplikuje problemy we wzajemnych relacjach. "Prosimy naszych (polskich) kolegów, by użyli swego autorytetu dla wstrzymania ostatecznego zatwierdzenia ustawy, która może istotnie podważyć partnerstwo i zaufanie między naszymi narodami" - napisano.

 

"Zwracamy się do prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy o zawetowanie tego aktu, by nie stał się on symbolem naszej wspólnej porażki historycznej" - głosi dokument.

 

 

PAP

zdr/nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie