700 tys. zł dla osób bezdomnych. Organizacje mogą starać się o dotacje

Polska
700 tys. zł dla osób bezdomnych. Organizacje mogą starać się o dotacje
Polsat News

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przeznaczyła w tym roku 700 tys. zł na realizację zadań na rzecz osób bezdomnych w regionie. Pieniądze będą rozdzielane w ramach konkursu, oferty można składać do 17 maja br.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek, konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych, które prowadzą m.in. schroniska, noclegownie oraz placówki pomocy doraźnej dla osób bezdomnych. Wyjaśniła, że dotacja może zostać wykorzystana m.in. na prace remontowe pomieszczeń użytkowych schronisk, noclegowni lub ogrzewalni.

 

Pieniądze można też wykorzystać na zakup wyposażenia placówki lub pokrycie bieżących kosztów jej utrzymania - np. zakup środków higienicznych i opatrunkowych, odzieży, obuwia, bielizny osobistej i pościelowej.

 

Dofinansowania na aktywizację społeczno-zawodową

 

Rzeczniczka podkreśliła, że dofinansowanie może zostać przyznane również na aktywizację społeczno-zawodową osób bezdomnych, co pozwoli im się usamodzielnić.

 

Oferty w ogłoszonym przez wojewodę konkursie można składać do 17 maja br. w kancelarii ogólnej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie lub w sekretariacie wydziału polityki społecznej urzędu. Można je też przesłać pocztą.

 

Ponad 1000 bezdomnych na Podkarpaciu

 

Z przeprowadzonego w lutym br. ogólnopolskiego badania liczny osób bezdomnych wynika, że na Podkarpaciu jest 1090 osób bezdomnych: 937 mężczyzn, 136 kobiet, 17 dzieci. W placówkach noclegowych przebywały wówczas 934 osoby, a w pustostanach, altanach działkowych, piwnicach i na dworcach - 156 osób.

 

Obecnie na Podkarpaciu funkcjonują 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych: 14 dla mężczyzn (w tym 1 hostel), 4 dla kobiet, 2 dla kobiet z dziećmi oraz 2 tzw. łączone. W sumie placówki dysponują 900 miejscami stałymi, a w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych - np. dużych mrozów - są w stanie przyjąć dodatkowo 191 osób, co daje łącznie 1091 miejsc.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie