Ponad sto nowych przypadków ASF u dzików

Polska
Ponad sto nowych przypadków ASF u dzików
Flickr/Väiksem metssiga 2/CC BY 2.0

W czwartym tygodniu stycznia br. wykryto 104 nowe przypadki zakażenia afrykańskim pomorem świń u dzików - poinformował w piątek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Padłe dziki zostały odnalezione na terenie czterech województw, gdzie już wcześniej wystąpił wirus, tj. podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego.

 

Dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1222 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

 

Ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 10 stycznia br., w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Natomiast w związku z akcją przeszukiwania lasów, każdego tygodnia odnajdowanych jest po kilkadziesiąt padłych, zarażonych wirusem ASF, dzików.

 

Powód? Zakażona żywność

 

Ekspansja tej choroby u dzików nastąpiła pod koniec listopada br., gdy wirus przekroczył granicę Wisły. Według Ministerstwa Rolnictwa choroba ta została przeniesiona do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Jednak - jak podkreślają organizacje producentów i przetwórców wieprzowiny - "zaniedbania w redukcji populacji dzików są jednym z powodów rozprzestrzeniania się ASF w Polsce".

 

Hodowcy trzody chlewnej i przetwórcy mięsa obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na tereny, gdzie jest skoncentrowana hodowla świń w naszym kraju. 65 proc. pogłowia trzody znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i łódzkim. Chowem świń w Polsce zajmuje się ok. 230 tys. rolników.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie