Rozczłonkowane martwe świnie odnalezione w strefie zagrożenia ASF

Polska
Rozczłonkowane martwe świnie odnalezione w strefie zagrożenia ASF
PZŁ/Janusz Mazurek

Rozczłonkowane truchło 4 lub 5 świń odnaleźli myśliwi w powiecie siedleckim (woj. mazowieckie). Szczątki były rozniesione po okolicy przez drapieżniki. Jak podkreślił Polski Związek Łowiecki, znalezisko jest "niebezpieczne pod kątem epidemiologicznym", ponieważ teren, na którym doszło do zdarzenia, znajduje się w strefach zagrożonych występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Myśliwi odkryli martwe świnie w sobotę 20 stycznia podczas poszukiwań padłych dzików w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


O znalezisku poinformowali powiatowego lekarza weterynarii oraz policję, która ustala okoliczności i źródło pochodzenia padliny.


Jak podkreśliła w rozmowie z polsatnews.pl rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska, "świnie prawdopodobnie wyrzucono martwe, ale okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane - sprawą zajmuje się policja". - To bardzo nieodpowiedzialne działanie - zaznaczyła.


Rozprzestrzenianie się choroby


Piotrowska poinformowała, że część padliny była bardzo rozczłonkowana i rozniesiona po okolicy przez drapieżniki. Jak dodała, przy truchle odnaleziono tropy lisów i ślady żerowania kruków.


- Można z całą pewnością stwierdzić, że żerowanie drapieżników ma duży wpływ na rozprzestrzenianie się ASF, dlatego niezwykle ważne jest systematyczne zbieranie truchła dzików - powiedziała rzeczniczka PZŁ.


Padlina została przekazana do badań. Zostanie sprawdzona pod kątem zakażenia wirusem ASF.


Ponad 60 proc. truchła dzików zarażone ASF


W ramach zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń, kilkuset myśliwych w każdy weekend szuka padłych dzików. Powstały także specjalne grupy poszukiwawcze złożone z policjantów i żołnierzy.


Jak podaje PZŁ, z badań wynika, że ponad 60 proc. truchła dzików jest zakażone wirusem.


W trakcie ostatnich poszukiwań w jednym z podwarszawskich obwodów myśliwi znaleźli 42 padłe dziki (w tym samym obwodzie w grudniu znaleziono kolejnych 82 - red.). Od kwietnia do grudnia 2017 r. myśliwi odstrzelili 250 000 dzików.

 

polsatnews.pl

 

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie