"Mogliśmy to przegłosować dwa tygodnie później, gdzieś po cichu". Anders o nowelizacji ustawy o IPN

Polska

- Mnie to dziwi, że nikt nie zrozumiał tego, że wprowadzenie tej ustawy do Sejmu dzień przed rocznicą Holokaustu, spowoduje taką burzę, jak spowodowało - zauważyła senator PiS Anna Maria Anders podczas debaty przed przyjęciem przez izbę wyższą nowelizacji ustawy o IPN. Nowela wywołała ostry konflikt dyplomatyczny polsko-izraelski i zarzuty opinii międzynarodowej, że Polska pisze historię na nowo.

-  Gdyby ta ustawa nie przeszła przez Sejm, pani ambasador Izraela nie miałaby swojego wystąpienia w Oświęcimiu i to wszystko nie byłoby takie publiczne, jak się stało - wyjaśniała senator Anders.

 

Senator PiS: absolutnie tragiczna sytuacja międzynarodowa


Jak dodała, ustawę można było przegłosować "gdzieś po cichu". - Mogliśmy to przegłosować dwa tygodnie, trzy tygodnie później – stwierdziła senator PiS.


- Teraz to jest tragiczna, absolutnie tragiczna sytuacja międzynarodowa. To nie jest tylko w Polsce, nie jest tylko w Izraelu. To jest w Kongresie amerykańskim, gdzie mnie wczoraj, przedwczoraj błagali, żeby  to w ogóle do Senatu nie przeszło - mówiła. - Uważam, że to było niepotrzebne.


- Dlaczego tego nikt nie przewidział, że będzie taka reakcja - dopytywała w Senacie wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. 


- Strona izraelska nic nie mówiła, że ma jakiś problem związany z tą ustawą - odpowiedział Jaki.

 

Głosowanie w nocy
 

Ok. godz. 2 w nocy ze środy  na czwartek,  po kilkugodzinnej dyskusji, Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o IPN. Wprowadza kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.
 

Za ustawą głosowało 57 senatorów, 23 przeciwko, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. Nowela czeka już tylko na podpis prezydenta.

 

Przeciw ustawie zaprotestował Kneset, krytyczne oświadczenie wydał Departament Stanu USA. 

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie