Ambasada Izraela: fala ataków o podłożu antysemickim

Polska
Ambasada Izraela: fala ataków o podłożu antysemickim
PAP/Bartłomiej Zborowski

"Odnotowaliśmy w ostatnich dniach falę ataków o podłożu antysemickim. Wszelkimi możliwymi kanałami docierały do nas antysemickie wypowiedzi i komentarze, wiele z nich dotknęło bezpośrednio pani ambasador Anny Azari" - napisała w piątkowym oświadczeniu ambasada Izraela w Warszawie.

"Do tej pory wstrzymywaliśmy się z reakcją, ale nie możemy dłużej milczeć" - podkreśliła ambasada w stanowisku zamieszczonym na Twitterze.

 

 

Jak podano, "antysemickie treści niekontrolowanie pojawiają się zarówno w polskim Internecie jak i mediach, szczególnie w TVP INFO". "Wprawdzie Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, zakomunikował:  »W mediach publicznych nie ma miejsca na wypowiedzi antysemickie«, lecz zjawisko to niestety nadal trwa" - czytamy w oświadczeniu ambasady Izraela w Polsce.

 

TVP przeprosiło ambasador Izraela za wpis na koncie tweeterowym TVP Info; miał on łączyć reakcję Izraela na nowelizację ustawy o IPN z kwestią reprywatyzacji. Dla treści dyskryminujących i wykluczających nie może być miejsca na antenie nadawcy publicznego - czytamy w oświadczeniu TVP.

 

"Po zapoznaniu się przez Zarząd i dyrekcję Telewizji Polskiej z oświadczeniem Ambasady Izraela z dnia 2.02.2018 r. natychmiast podjęto kroki wyjaśniające. Po ponownym zweryfikowaniu treści, zamieszczonych na koncie tweeterowym TVP Info, Zarząd Telewizji Polskiej nakazał usunięcie wpisu przywołanego przez Ambasadę Izraela" - czytamy w oświadczeniu.

 

"Zostaną wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne"

 

"Opublikowanie przedmiotowej informacji było pomyłką. Osoba odpowiedzialna za konto TVP Info skorzystała z niezweryfikowanego źródła informacji, tym samym nie dopełniła należytej staranności dziennikarskiej. W związku z tym zostaną wyciągnięte wobec niej konsekwencje dyscyplinarne" - napisano.

 

"Zarząd Telewizji Polskiej stoi na stanowisku, że dla treści dyskryminujących i wykluczających nie może być miejsca na antenie nadawcy publicznego" - podkreśla Telewizja Polska. "W związku z zaistniałą sytuacją Telewizja Polska przeprasza za tę niefortunną pomyłkę Ambasador Izraela w Polsce Panią Annę Azari" - czytamy.

 

Ambasada Izraela wyraziła nadzieję, że "ponad 30 lat pracy wielu wspaniałych ludzi, zarówno po polskiej jak i izraelskiej stronie, nie pójdą na marne i nadal będziemy potrafili wspólnie pracować w atmosferze dialogu i wzajemnego zrozumienia".

 

PAP

bas/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie