Zastrzelona przez "nielegalnego imigranta". Kontrowersyjny spot amerykańskiego polityka

Świat
Zastrzelona przez "nielegalnego imigranta". Kontrowersyjny spot amerykańskiego polityka
YouTube/Richard Corcoran

Roześmiana, młoda kobieta ginie zastrzelona przez "nielegalnego imigranta, który powinien był zostać deportowany, ale został ochroniony przez miasto sanktuarium" - tak rozpoczyna się 30-sekundowy spot Richarda Corcorana, spikera (przewodniczącego) florydzkiej Izby Reprezentantów i potencjalnego kandydata na stanowisko gubernatora Florydy. Spot ma być emitowany w Fox News.

Film reklamowy został wyprodukowany przez komitet polityczny Corcorana, Watchdog PAC, który wydał blisko 100 tys. dolarów na jego emisję w północnej i środkowej Florydzie - wynika z raportu w "Tampa Bay Times".

 

Pełniący funkcję spikera od 2016 roku Corcoran może wziąć udział w tegorocznych wyborach na gubernatora, choć oficjalnie startu jeszcze nie potwierdził. 52-latek znany jest z mocnego sprzeciwu wobec nielegalnej imigracji.

 

Politycy Demokratów i działacze organizacji pozarządowych nazywają spot "rasistowskim" i "ksenofobicznym". Corcoran odpowiada jednak, że "podstawową rzeczą, jaką powinien się zajmować rząd, jest ochrona swoich ludzi". 

 

 

Uniewinniony Meksykanin 

 

Spot nawiązuje do sprawy 32-letniej Kate Steinle. Amerykanka została postrzelona, kiedy wraz ze swoim ojcem i przyjacielem rodziny spacerowała po molo w San Francisco w lipcu 2015 r. Sprawcą był nielegalny imigrant z Meksyku, Jose Ines Garcia Zarate.

 

Obrońcy skazanego utrzymywali, że ich klient znalazł na molo skradzioną kilka dni wcześniej broń, która miała "po prostu wypalić". Kula odbiła się rykoszetem od betonowego chodnika, a następnie śmiertelnie postrzeliła kobietę.

 

Mężczyzna został uznany za niewinnego morderstwa, nieumyślnego spowodowania śmierci Steinle i napaści z użyciem półautomatycznej broni palnej. Odpowie tylko za nielegalne posiadanie broni.

 

Zdania amerykańskiego społeczeństwa na temat wyroku są mocno podzielone.

 

tampabay.com

zdr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze