Izrael: nielegalni imigranci mają trzy miesiące na opuszczenie kraju

Świat
Izrael: nielegalni imigranci mają trzy miesiące na opuszczenie kraju
Reuters/Zdj. ilustracyjne

Izraelski urząd ds. ludności i imigracji powiadomił tysiące migrantów z Afryki, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Izraela, że mają trzy miesiące na opuszczenie tego kraju. W przeciwnym wypadku grozi im więzienie.

Urząd ds. ludności i imigracji wezwał w poniedziałek migrantów z Sudanu i Erytrei do "dobrowolnego wyjazdu do swojego kraju lub kraju trzeciego", czyli - jak pisze agencja AP - do Rwandy lub Ugandy. Osoby, które opuszczą Izrael przed końcem marca, otrzymają 3,5 tys. dolarów, pieniądze na podróż oraz pomoc w przygotowaniu dokumentów podróżnych - poinformowano na stronie urzędu.

 

Biuro prasowe urzędu ds. ludności i imigracji poinformowało BBC, że obecnie w Izraelu przebywa 38 tys. "infiltratorów" - izraelscy politycy używają tego określenia wobec osób, które przedostały się na terytorium kraju w sposób nielegalny.

 

"Wydalenie migrantów zagraża ich życiu"


Wezwanie do opuszczenia kraju nie obejmuje dzieci, osób starszych oraz ofiar niewolnictwa i handlu ludźmi - podało BBC.

 

Izraelska organizacja pomagająca imigrantom Hotline for Migrant Workers potępiła we wtorek decyzję izraelskich władz, podkreślając, że wydalenie migrantów zagraża ich życiu.

 

Wielu migrantów przybyłych do Izraela z Afryki twierdzi, że uciekło przed wojną i prześladowaniami oraz ubiega się o status uchodźcy. Z kolei zdaniem Izraela większość migrantów przybyła do tego kraju ze względów ekonomicznych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie