11 obywateli Iranu oraz Iraku ukrytych w busie. Próbowali dostać się do Niemiec, zostali zatrzymani w Lubuskiem

Polska
11 obywateli Iranu oraz Iraku ukrytych w busie. Próbowali dostać się do Niemiec, zostali zatrzymani w Lubuskiem
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Pogranicznicy zatrzymali w granicznej Łęknicy (Lubuskie) 11 obcokrajowców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się do Niemiec. W dostawczym busie Irańczyków i Irakijczyków przewoził obywatel Turcji.

Jak poinformował w środę rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG Rafał Potocki, do zatrzymania cudzoziemców doszło w nocy z 29 na 30 stycznia.

 

 

Funkcjonariusze z placówki SG w Tuplicach zatrzymali do kontroli jadące w kierunku Niemiec auto dostawcze na słowackich numerach rejestracyjnych. Za jego kierownicą siedział 37-letni obywatel Turcji. Mężczyzna posiadał paszport i niemiecką kartę pobytu.

 

Mówił, że wiezie części samochodowe

 

- Zadeklarował, że w zaplombowanej skrzyni ładunkowej wiezie części samochodowe z Turcji do Belgii. Podczas kontroli funkcjonariusze usłyszeli jednak odgłosy pochodzące z wnętrza auta. Po jego otwarciu z udziałem celników okazało się, że oprócz części byli tam ludzie - powiedział Potocki.

 

W części ładunkowej samochodu znajdowało się 11 osób w wieku od 19 do 65 lat - dziewięciu mężczyzn i dwie kobiety. Sześć z tych osób pochodzi z Iranu, a pięć z Iraku.

 

Dobrowolnie poddali się karze

 

- Ludzi ci nielegalnie przekroczyli granicę z Czech do Polski i usiłowali w tym samym dniu nielegalnie wjechać do Niemiec. Przyznali się do tego i dobrowolnie poddali się karze pięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok - powiedział rzecznik.

 

Dodał, że wystąpiono już do strony czeskiej o przyjęcie cudzoziemców w ramach tzw. readmisji uproszczonej. Natomiast obywatel Turcji odpowie za udzielenie pomocy nielegalnym imigrantom za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

 

Nielegalni imigranci ukrywali się w busie.Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Nielegalni imigranci ukrywali się w busie.

 

Przyjezdnych, którzy chcieli dostać się do Niemiec zatrzymała Straż Graniczna.Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Przyjezdnych, którzy chcieli dostać się do Niemiec zatrzymała Straż Graniczna. 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie