Wybuch gazociągu w Murowanej Goślinie. Do wieczora gaz powinien zostać przywrócony we wszystkich miejscowościach

Polska

Około 1,5 tys. odbiorców w okolicy Murowanej Gośliny (Wielkopolskie) ma przywrócone dostawy gazu - podała w sobotę Polska Spółka Gazownictwa. Po piątkowym pożarze spowodowanym rozszczelnieniem gazociągu bez gazu pozostawało ok. 3,5 tys. odbiorców. Do końca dnia gaz powinien zostać przywrócony we wszystkich miejscowościach, które zostały pozbawione dostaw.

W nocy z czwartku na piątek w Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia DM500 Poznań-Rogoźno i do pożaru. Pożar strawił trzy budynki mieszkalne i jeden budynek gospodarczy. Piętnaście innych budynków zostało uszkodzonych. Nie było ofiar. Na razie nie wiadomo, co mogło spowodować uszkodzenie gazociągu - zbada to specjalna komisja.

 

Wyjaśniane przyczyny zdarzenia

 

W komunikacie w piątek wieczorem operator gazociągu, spółka Gaz-System podkreślił, że "eksploatacja i diagnostyka gazociągu relacji Poznań-Rogoźno odbywała się zgodnie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi dla gazociągów o takiej konstrukcji".

 

Jak podano, obecnie trwają prace związane z wymianą odcinka uszkodzonego gazociągu. "Przyczyny zaistniałego zdarzenia będą przedmiotem wyjaśnienia, zgodnie z procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa eksploatacji systemu przesyłowego" - poinformowała spółka.

 

Do wieczora gaz powinien być przywrócony

 

W wyniku awarii oraz pożaru gazociągu dostaw gazu zostało pozbawionych około 3,5 tys. odbiorców. Gaz-System podał, że sukcesywnie przywracane jest zasilanie gazem.

 

Rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa Artur Michniewicz powiedział, że bez dostaw gazu pozostaje jeszcze ok. 2 tys. odbiorców, ale wszyscy lub prawie wszyscy powinni zostać podłączeni jeszcze w sobotę. Dostawy gazu przywraca ok. 20 brygad pogotowia gazowego.

 

- Będziemy działać do skutku; liczymy, że do wieczora uda się przywrócić dostawy gazu u praktycznie wszystkich odbiorców. Jeśli ktoś zobaczy dziś u sąsiada lub w pobliżu swojej posesji pogotowie gazowe, niech podejdzie i powiadomi naszych pracowników, że u niego jeszcze nie ma gazu - to znacznie przyspieszy czas usuwania awarii - powiedział Michniewicz.

 

PSG apeluje o to, by nikt na własną rękę nie próbował uruchamiać urządzeń gazowych. Użytkownicy sieci gazowej na terenie miasta i gminy Murowana Goślina, a także miejscowości Potasze i Biedrusko już w piątek zostali poproszeni o zamknięcie zaworów gazowych. Do czasu przeprowadzenia kontroli i odpowietrzenia instalacji nie wolno tam korzystać z jakichkolwiek urządzeń funkcjonujących z użyciem gazu.

 

Utrudnienia w dostępie do energii elektrycznej i wody mogą w Murowanej Goślinie występować do końca tygodnia. W piątek część budynków w rejonie ul. Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie, bez czterech najbardziej uszkodzonych posesji, został podłączony do awaryjnego zasilania energetycznego.

 

10 tys. zł doraźnej pomocy

 

Gaz-System przekazał w piątek po 10 tys. zł doraźnej pomocy na rzecz rodzin, które potraciły domy w wyniku pożaru. Spółka podkreśliła, że zapewnia potrzebującym wsparcie "zarówno w obszarze rzeczowym, finansowym, jak i psychologicznym”.

 

Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański powiedział, że trzy rodziny, których domy się spaliły, znalazły zakwaterowanie u najbliższych w Murowanej Goślinie i w Poznaniu. Szef MSWiA Joachim Brudziński przyznał w piątek 108 tys. zł na zasiłki dla rodzin poszkodowanych w pożarze.

 

PAP

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie