"Polska nie zgodzi się na uzależnienie funduszy UE od kryteriów praworządności"

Polska
"Polska nie zgodzi się na uzależnienie funduszy UE od kryteriów praworządności"
Polsat News

- Polska na pewno nie zgodzi się na uzależnienie wypłacania funduszy unijnych od kryteriów praworządności w państwach członkowskich UE - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Ocenił, że UE wykorzystuje środki strukturalne jako "mechanizm nacisku".

Czaputowicz został spytany w piątek w radiu Wnet o doniesienia, według których Komisja Europejska pracuje nad "uzależnieniem wypłacania środków UE od kryteriów praworządności". - Na taki wariant Polska na pewno się nie zgodzi. Nie sądzę, że jest to zgodnie z zasadami UE. Fundusze strukturalne to nie jest jakaś dobroczynność; to metoda wyrównywania startu, wypłacana według określonych zasad dochodów w danym państwie - powiedział Czaputowicz.

 

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova potwierdziła w środę w Brukseli, że Komisja Europejska pracuje nad sposobem uzależnienia wszystkich środków UE od funkcjonowania skutecznego wymiaru sprawiedliwości oraz praworządności w krajach członkowskich.

 

- To logiczne, że jeśli wykorzystujemy pieniądze zebrane od europejskich podatników, musi być gwarancja, że mamy niezależny wymiar sprawiedliwości i praworządność - powiedziała Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.


"Martwi mnie, że UE traktuje to jako pewien mechanizm nacisku"

 

Szef MSZ zwrócił uwagę, że po akcesji do UE, Polska otworzyła swój rynek dla firm zagranicznych, które - jak mówił - "czerpią z tego znaczne zyski". - Za to Polska otrzymała prawo do korzystania z pewnej rekompensaty w postaci funduszy strukturalnych - dodał. Czaputowicz ocenił, że z uwagi na szybkie tempo rozwoju Polski, unijne wsparcie będzie w kolejnych latach coraz mniejsze.

 

Czaputowicz przypomniał ponadto, że Polska nie tylko otrzymuje środki z budżetu UE, ale też wpłaca do niego składki. - To są miliardy złotych. To nie jest żadna działalność charytatywna, czy łaska, że otrzymujemy te fundusze - oświadczył. - Martwi mnie, że UE traktuje to jako pewien mechanizm nacisku, czy wręcz szantażu - dodał.

 

Zdaniem Czaputowicza, uzależnienie wypłacania funduszy unijnych od stanu praworządności "jest niemożliwe", bo - jak mówił - "nie zależy od tego, jak państwa członkowskie się reformują, tylko od obiektywnych kryteriów". - Nie można zabrać żadnemu państwu tych funduszy - ocenił.

 

Zarzuty "niesłychanie niesprawiedliwie"


Podkreślił też, że Polska "nie podda się narracji, że będzie można wywierać w tym zakresie presję"; przypomniał, że pod kierunkiem premiera Mateusza Morawieckiego powstaje "biała księga", w której rząd ustosunkowuje się do zarzutów Komisji Europejskiej. Według Czaputowicza, zarzuty KE wobec Polski są "niesłychanie niesprawiedliwie".

 

Komisja Europejska w grudniu ub.r. zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie