Kamiński: decyzja ws. gen. Kraszewskiego zapadnie za kilka tygodni

Polska
Kamiński: decyzja ws. gen. Kraszewskiego zapadnie za kilka tygodni
Polsat News

- Dokumenty dostarczone do KPRM przez SKW ws. gen. Jarosława Kraszewskiego są analizowane; jego odwołanie od decyzji SKW o cofnięciu mu dostępu do informacji niejawnych, zostanie rozpatrzone w ciągu kilku tygodni - powiedział minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Kamiński został zapytany w piątek przez dziennikarzy w Sejmie o sprawę gen. Jarosława Kraszewskiego - współpracownika prezydenta Dudy. W czerwcu ub. r. podległa MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec generała postępowanie sprawdzające. Oznaczało to czasowe odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. W grudniu SKW cofnęła mu dostęp do tych informacji; generał odwołał się do premiera od tej decyzji.

 

Rozpatrywane odwołanie

 

- Urzędnicy, którzy są odpowiedzialni za rozpatrzenie tego odwołania pracują nad materiałami, które przesłało SKW. Każda informacja jest rzetelnie analizowana, badana. W odpowiednim czasie zostaną podjęte stosowne decyzje. Na razie proces analizy dokumentów nie został zakończony, ale zakładam, że decyzja w tej sprawie to kwestia najbliższych kilku tygodni - powiedział Kamiński.

 

W listopadzie ub. r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz mówił, że przyczyną wszczęcia postępowania sprawdzającego wobec Kraszewskiego "jest pojawienie się nowych informacji, wskazujących na to, że może on nie być władny dotrzymać tych kryteriów, które są wymagane przez tajemnicę państwową".

 

Kraszewski: kontakty ściśle związane z obowiązkami służbowymi

 

Sam Kraszewski, pytany o przyczynę wszczęcia postępowania sprawdzającego, mówił że nie wie, jakie zastrzeżenia ma wobec niego SKW; zapewniał, że jego kontakty z oficerami państw UE, NATO i Partnerstwa dla Pokoju, ściśle wiązały się z jego obowiązkami na kolejnych stanowiskach służbowych.

 

Według mediów powodem działań SKW było to, że Kraszewski zakwestionował propozycje nominacji generalskich przedstawione przez byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. 

 

W styczniu na stanowisku ministra obrony Mariusz Błaszczak zastąpił Macierewicza. Już po dymisji, Macierewicz przekonywał, że dostęp do informacji niejawnych odebrano Kraszewskiemu po szczegółowym badaniu, a przywrócenie mu poświadczenia oznaczałoby złamanie prawa.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie