"Zostań gondolierem w 90 minut". Kurs dla turystów w Wenecji wywołał oburzenie wioślarzy

Świat
"Zostań gondolierem w 90 minut". Kurs dla turystów w Wenecji wywołał oburzenie wioślarzy
Pixabay/modi74

"Zostań gondolierem w 90 minut" - takie kursy, oferowane turystom w Wenecji za ok. 70-80 euro, wywołały oburzenie tamtejszych wioślarzy. Domagają się ochrony ich profesji i podkreślają, że aby zostać gondolierem, trzeba przejść trudną szkołę i ciężki egzamin.

Na szkolenie zaprasza na swojej stronie internetowej między innymi "Prywatna szkoła weneckiej gondoli", która reklamuje się następująco: "Zostań gondolierem w czasie półtoragodzinnej lekcji w gondoli na najpiękniejszych kanałach w mieście".

 

Kurs wiosłowania i manewrów - jak wynika z ogłoszenia - prowadzi "instruktor". Podobne oferty ma też wiele innych agencji turystycznych. Nie dysponują one prawdziwymi gondolami, ale przypominającymi je łodziami. Zdjęcia autentycznych gondoli zamieszczają natomiast w swych ofertach, choć bez zgody gondolierów.

 

"Obraza dla tradycji"

 

Oni zaś napisali list protestacyjny do władz miejskich, w którym oferty błyskawicznego szkolenia na kanałach, proponowane w internecie turystom nazwali "obrazą dla tradycji" i poprosili o interwencję, by powstrzymać tę nową modę. Złożyli oficjalny wniosek o "ochronę wizerunku gondoli i gondoliera".

 

"Takie kursy to coś niesłychanego" - skomentował szef stowarzyszenia gondolierów Aldo Reato, cytowany przez lokalną prasę w Wenecji. "Tutaj - dodał - wszyscy uważają się za gondolierów".

 

Członkowie jego stowarzyszenia zapewniają, że nie mają nic przeciwko temu, aby wenecjanie i turyści uczyli się wiosłowania. Ale - argumentują - ich łodzie i zawód muszą podlegać ochronie.

 

Regularne kontrole i testy umiejętności

 

W mieście jest 420 licencjonowanych gondolierów, którzy po zdanym pomyślnie egzaminie praktycznym regularnie podlegają kontrolom i przechodzą testy z umiejętności.

 

W półtorej godziny nikt nie nauczy się wiosłować gondolą - przekonują.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie