Klonują sekwoje, żeby zapobiegać globalnemu ociepleniu

Technologie
Klonują sekwoje, żeby zapobiegać globalnemu ociepleniu
AP Horizons

Sekwoje to najwyższe drzewa na ziemi. Osiągają niekiedy nawet ponad 100 metrów. Można je znaleźć w górach Sierra Nevada w Kalifornii. Potrafią przetrwać susze, pożary i choroby. Amerykanie przyglądając się tym wyjątkowo odpornym roślinom doszli do wniosku, że mogą one pomóc walczyć z globalnym ociepleniem. Dlatego będą sekwoje klonować.

Sekwoje gromadzą ogromne ilości dwutlenku węgla. Naukowcy mają nadzieję, że jeśli będzie ich więcej, to uda się spowolnić zmiany klimatyczne na Ziemi. Dlatego wdrapują się na czubki tych drzew i zbierają młode gałązki, które wykorzystują do klonowania sekwoi.


Sadzonki przetrzymuje się w laboratoriach, gdzie panuje idealna temperatura i wilgotność. Rośliny rosną w żyznej ziemi, mają także zapewnione odpowiednie oświetlenie.


Potrzeba więcej drzew


- To biologiczny cud. Tkanka pobrana z drzewa, które ma 3 tysiące lat. Możemy ją zasadzić i otrzymać miniaturkę, która będzie genetyczną kopią oryginału. To malutkie drzewko będzie genetycznie takie samo jak sekwoja-matka - powiedział Jim Clark, który zajmuje się namnażaniem sekwoi.


Naukowcy są przekonani, że rozmnażanie tych drzew, to klucz do łagodzenie efektów zmian klimatycznych. Zespół pracujący nad klonowaniem sekwoi planuje jeszcze w tym roku zasadzić tysiąc takich młodych drzew w stanie Oregon w USA.

 

Polsat News, wideo: AP Horizons

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie