Morawiecki w "Die Welt": Polska nie ustąpi ws. uchodźców i sądownictwa

Polska
Morawiecki w "Die Welt": Polska nie ustąpi ws. uchodźców i sądownictwa
Polsat News

- Polski rząd chce "stworzyć nowoczesny wymiar sprawiedliwości". Wycofanie się z reformy (sądownictwa - red.) skazałoby nas na znacząco gorszy system w kontekście sprawiedliwości, obiektywności i niezawisłości - powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "Die Welt". Podkreślił, że Polska nie zamierza ustępować w sporze z UE o uchodźców i reformę sądownictwa.

Morawiecki powiedział też, że jego rząd będzie starał się "lepiej tłumaczyć" reformy, i poinformował, że obecnie przygotowywana jest biała księga przedstawiająca poszczególne aspekty reformy sądownictwa.

 

- Jestem przekonany, że będziemy w stanie przekonać naszych partnerów, iż musimy kontynuować tę reformę - stwierdził. I dodał, że polski wymiar sprawiedliwości jest bardziej niezawisły niż niemiecki.

 

Jak podkreśla "Die Welt", szef [polskiego rządu stanowczo sprzeciwił się rozdzielaniu uchodźców między wszystkie kraje unijne. - Nie chcemy, by suwerennym państwom były narzucane kwoty - powiedział.

 

Reparacje wojenne

 

Morawiecki, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w środę otrzymał zaproszenie na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, rozmowa odbędzie się 15 lutego w Berlinie.

 

- Jeśli podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel pojawią się "trudne tematy", to nie będziemy ich unikać; postaramy się szukać tego, co nas łączy i wypracowywać "rozwiązania" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, temat reparacji wojennych jest "bardzo ważny".

 

Morawiecki był pytany w wywiadzie, który można przeczytać na stronie RMF24.pl, czy podczas spotkania w stolicy Niemiec, zostanie poruszony temat reparacji.

 

- Jest to temat na pewno bardzo ważny, ponieważ my (...) w czasie II wojny światowej właściwie w dużym stopniu przegraliśmy naszą przyszłość. Byliśmy normalnie rozwijającym się krajem, krajem na poziomie wyżej rozwiniętym, niż Hiszpania, a dzisiaj jesteśmy krajem, który goni tę Hiszpanię, krajem, który ma niestety międzynarodową pozycję walutową netto, najświeższe dane, cały czas na poziomie ujemnym powyżej 60 proc. To jest nasze gigantyczne wyzwanie, z którym niestety będziemy musieli sobie radzić przez 10-20 lat. Ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do poradzenia sobie z tym - mówił szef rządu.

 

"Będziemy szukać tego, co nas łączy"

 

Morawiecki przekonywał, że jeżeli pojawią się "jakiekolwiek trudne tematy", to ani on, ani kanclerz Merkel, nie będą ich unikać. - Będziemy też starali się szukać tego, co nas łączy, a jednocześnie wypracowywać rozwiązania w tych tematach, co do których na razie nie znaleźliśmy jeszcze wspólnego mianownika - podkreślił premier.

 

Szef rządu przypomniał, że powstał parlamentarny zespół, który zajmuje się tematem reparacji. - Jak tylko trzeba oczywiście wspomagamy - zapewnił.

 

Premier zwracał uwagę, że kwestię odszkodowań wojennych należy przede wszystkim "bardzo dobrze policzyć", aby - jak uzasadniał - "ta niezwykle tragiczna część naszej historii została skwantyfikowana, obliczona, w jaki sposób rzeczywiście te straty wystąpiły". - Tutaj będziemy więcej wiedzieli, mam nadzieję, że już w niedługim czasie - powiedział Morawiecki.

 

Zapytany, co w takim razie będzie tematem "numer jeden" jego spotkania z kanclerz Merkel, szef rządu odparł: "Na pewno tematy europejskie".

 

Zwiększenie wzajemnej konkurencyjności

 

- Polska i Niemcy są ważnymi krajami UE, krajami członkowskimi. Bardzo dobrze przebiega współpraca między naszymi firmami - zaznaczył Morawiecki. Jak mówił, coraz więcej polskich firm "wybiera się na zakupy" do Niemiec i są bardzo dobrymi partnerami dla niemieckich przedsiębiorców.

 

Według premiera, nie tylko Niemcy są dla nas "partnerem numer jeden", ale również Polska staje się coraz ważniejszym partnerem dla naszego zachodniego sąsiada. - Polska i Czechy razem to ważniejszy partner dla Niemiec, niż Chiny na przykład. A Polska, Czechy i Węgry, to ważniejszy partner, niż Francja. Czyli jesteśmy na dobrej drodze do nie tylko zwiększenia naszej wzajemnej konkurencyjności, ale do zadzierzgnięcia tej współpracy na wyższym poziomie - wskazał Morawiecki.

 

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

 

Podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu ub.r. prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których - jak mówił - "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

 

PAP

mr/paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze