"Wierzę, że jest sposób, by W. Brytania zachowała więzi z UE". Morawiecki dla BBC

Świat
"Wierzę, że jest sposób, by W. Brytania zachowała więzi z UE". Morawiecki dla BBC
PAP/Leszek Szymański

- Wciąż mam niewielką nadzieję, że jest jakiś sposób, który pozwoliłby W. Brytanii być częścią UE - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, jakiego udzielił w środę BBC w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Morawiecki zaznaczył w swej wypowiedzi, że życzyłby sobie obustronnie korzystnej umowy pomiędzy UE i Zjednoczonym Królestwem po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. - Będzie to jednak związane z koniecznością poniesienia pewnych kosztów przez stronę brytyjską - zauważył.

 

- W pełni szanuję decyzję, jaka wynika z referendum o wyjściu W. Brytanii z UE, ale mam nadzieję, że jest sposób, by utrzymać W. Brytanię jako część UE - powiedział polski premier. Dodał, że "byłoby to w interesie wspólnoty transatlantyckiej - ze względu na Pax Americana i modelowy pokój na kontynencie europejskim, ale i dla pozostałej części świata".

 

Poniesienie "pewnych kosztów, w tym - finansowych, będzie nieuniknione"

 

Premier Morawiecki zaznaczył, że nie ma mowy o odwróceniu czy zignorowaniu wyników referendum z 23 czerwca 2016 r. - co zresztą podkreśla brytyjski rząd. Dodał jednak, że "ma nadzieję, iż uda się wypracować takie porozumienie między Zjednoczonym Królestwem i Unią Europejską, które będzie możliwie pozytywne dla obydwu stron". - Nie chciałbym, by ktokolwiek tu był karany - podkreślił szef polskiego rządu.

 

Poproszony o komentarz do środowego oświadczenia brytyjskiego ministra ds. Brexitu, Davida Davisa, który wykluczył jakąkolwiek kontrybucję do unijnego budżetu w przyszłości, ponieważ "Wielka Brytania to dumny kraj i nie ma mowy, by płaciła daniny w rodzaju haraczu Danegeld, jaki Anglia płaciła Wikingom", premier Mateusz Morawiecki wyraził opinię, że jeśli Londynowi zależy na zbudowaniu "pozytywnych relacji", poniesienie "pewnych kosztów, w tym - finansowych, będzie nieuniknione".

 

W ocenie Morawieckiego wypracowanie dobrego porozumienia z Unią Europejską byłoby istotne dla W. Brytanii, ale "byłoby też skrajnie ważne dla bezpieczeństwa i handlu międzynarodowego; generowałoby pozytywne tendencje na całym świecie" - jak dodał.

 

Relacje UE-W.Brytania m.in. na bazie umów dwustronnych

 

Na pytanie, w jaki sposób powinny być budowane relacje między W. Brytanią a Wspólnotą po wyjściu z UE, polski premier wskazał dwie możliwości. - Chciałbym wymienić dwa kraje, które są w różnej sytuacji, bo jeden z nich - Norwegia - jest częścią Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej (EEA), co oznacza, że wnosi finansowy wkład do budżetu, a drugi z nich - Szwajcaria - nie wchodzi w skład EEA, ale wiąże go z Unią Europejską cały szereg umów dwustronnych - powiedział.

 

- To są dwa przykłady, jak porozumienie unijno-brytyjskie mogłoby być kształtowane, by prowadziło to do konwergencji, rzeczywistej integracji pomiędzy UE i Wielką Brytanią, niejako wbrew Brexitowi - zaznaczył polski premier.

 

Znaczący wkład W.Brytanii do budżetu Unii

 

Wkład netto W. Brytanii do budżetu Unii Europejskiej jest znaczący - pisze BBC. Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu na Wyspach, że po wyjściu z Unii W. Brytania nie będzie wnosić żadnych środków do unijnej kasy, rząd Jej Królewskiej Mości zdaje sobie jednak sprawę z konieczności wpłacania pewnych środków w zamian za dostęp do jednolitego rynku.

 

BBC podkreśla w tym kontekście, że ma to szczególne znaczenie dla Polski, która obficie korzysta z funduszy unijnych.

 

W Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które odbywa się w dniach 23-26 stycznia, uczestniczą liderzy światowej polityki, szefowie najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomiści, politolodzy, bankierzy, prezesi koncernów i szefowie organizacji pozarządowych.

 

Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda i premier rządu Mateusz Morawiecki.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie