Ordo Iuris chce uchylenia immunitetu Verhofstadtowi. Za słowa o Marszu Niepodległości

Polska
Ordo Iuris chce uchylenia immunitetu Verhofstadtowi. Za słowa o Marszu Niepodległości
WikimediaCommons/ALDE Communication/CC BY-ND 2.0

"Stowarzyszenie Ordo Iuris złożyło na ręce Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi" - poinformował na Twitterze prezes organizacji Jerzy Kwaśniewski. Wniosek ma związek ze sprawą karną, którą belgijskiemu europosłowi wytoczył dr Bawer Aondo-Akaa, jeden uczestników Marszu Niepodległości.

 

"60 tys. faszystów, neonazistów, białych suprematystów"

 

Dr teologii Bawer Aondo-Akaa, działacz społeczny, polityk Prawicy RP, niepełnosprawny niemal od urodzenia, poczuł się pomówiony i znieważony wypowiedzią Verhofstadta z listopada ubiegłego roku. Podczas debaty w europarlamencie o uruchomieniu wobec Polski art. 7 unijnego traktatu wobec Polski szef grupy liberałow w PE nawiązał do Marszu Niepodległości, którego uczestnikiem był m.in. Aondo Akaa.

 

- Na ulice Warszawy wyszło 60 tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów. (...) Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie - powiedział.

 

Po debacie PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości.

 

W grudniu 2017 r. Bawer Aondo Akaa złożył prywatny akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. Postępowanie dotyczy "znieważenia i zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania".

 

Ponieważ pozwany jest europosłem i chroni go immunitet, aby sprawa mogła się toczyć, immunitet musi być uchylony.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie