"Trzymałem w ustach, ale się nie zaciągałem". Były premier w wieku 86 lat wypalił pierwszego jointa

Świat
"Trzymałem w ustach, ale się nie zaciągałem". Były premier w wieku 86 lat wypalił pierwszego jointa
Wikimedia.org/Minister-president Rutte

Były premier Holandii Dries van Agt został nagrodzony przez stowarzyszenie coffee shopów PCN. 86-letni van Agt w 1976 roku, kiedy był ministrem sprawiedliwości, doprowadził do zliberalizowania prawa dotyczącego marihuany. Odbierając w ubiegłym tygodniu nagrodę van Agt po raz pierwszy w życiu zapalił jointa.

Dzięki staraniom Driesa van Agta w w Holandii zaczęto w 1976 r. rozróżniać narkotyki twarde od miękkich. W rezultacie sprzedaż marihuany zaczęła być tolerowana.


- Towarzysze, ten rok to rok zwycięstwa! Nasze zbawienie przyjdzie z Kalifornii i Kanady. Przełom jest blisko - oświadczył 86-letni van Agt na przyjęciu zorganizowanym przez PCN w coffee shopie w Tilburgu, na którym wezwał do całkowitego zalegalizowania marihuany.

 

Były holenderski premier nawiązał do Kalifornii i Kanady, gdzie marihuana została zalegalizowana do rekreacyjnego użytku. Niedługo eksperyment z kontrolowaną uprawą konopi indyjskich ma zostać przeprowadzony w Holandii. Nowy rząd wyraził już na to zgodę.

 

Jak Clinton po seksaferze z Lewinsky


Dries van Agt żartował na przyjęciu, że jointa "trzymał w ustach, ale się nie zaciągał". Nawiązując w ten sposób do słynnej afery z Billem Clintonem po seksaferze z Moniką Lewinsky, gdy byłego amerykańskiego prezydenta oskarżano również o palenie marihuany. Clinton właśnie w ten sposób tłumaczył przed mediami swój kontakt z marihuaną - "nie zaciągałem się".

Dries van Agt był premierem Holandii w latach 1977-1982. Był działaczem Katolickiej Partii Ludowej (KVP) i Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA). 

 

gelderlander.nl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie