Muzeum poświęcone Lechowi Wałęsie powstanie w jego rodzinnej parafii

Polska
Muzeum poświęcone Lechowi Wałęsie powstanie w jego rodzinnej parafii
Polsat News

Muzeum poświęcone Lechowi Wałęsie powstanie w Domu Parafialnym w Sobowie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Utworzenie placówki to część większego projektu, który otrzymał unijne wsparcie, obejmującego także renowację tamtejszego XIX-wiecznego kościoła Bożego Ciała.

Sobowo to niewielka miejscowość w gminie Brudzeń Duży, rodzinna parafia Lecha Wałęsy - na tamtejszym cmentarzu pochowani są rodzice b. prezydenta RP: Bolesław i Feliksa oraz ojczym Stanisław.

 

Umowę na dofinansowanie rewitalizacji zabytkowego kościoła Bożego Ciała i adaptację Domu Parafialnego "Katolik" na potrzeby kulturalno-edukacyjne podpisali w piątek w Płocku marszałek Mazowsza Adam Struzik i proboszcz parafii św. Hieronima w Sobowie ks. Piotr Ruszczyński.

 

824 tys. zł unijnego wsparcia


Wartość całego projektu to ponad 1 mln zł, przy czym unijne wsparcie, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20, wyniesie ponad 824 tys. zł. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

 

- Kościół ma około 180 lat i jest obiektem zabytkowym, wiec trzeba było podjąć się różnych prac, które pomogą utrzymać ten zabytek w dobrej formie - powiedział podczas konferencji prasowej proboszcz parafii w Sobowie. Jak zaznaczył, rewitalizacja obejmie m.in. konserwację znajdującej się we wnętrzu świątyni polichromii pochodzącej z 1938 r., autorstwa Władysława Drapiewskiego (1876-1961), a także odwodnienie całej budowli, wymianę jej tynków zewnętrznych oraz remont drewnianej dzwonnicy.

 

- Jest też Dom Parafialny, gdzie odbywają się różnego rodzaju spotkania dla dzieci i młodzieży oraz próby parafialnej orkiestry. Jest tam wydzielona sala, gdzie, mam nadzieję, doprowadzimy do tego, że zostanie otwarte muzeum pamięci pana prezydenta Lecha Wałęsy, który pochodzi z parafii Sobowo - dodał ks. Ruszczyński. Przy tworzeniu placówki planowany jest współudział Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.

 

Proboszcz podkreślił, że część prac remontowych w kościele w Sobowie, nowy sufit i ocieplenie budynku, wykonano już w zeszłym roku, dzięki zaangażowaniu i ofiarności parafian, jako wkład własny do zaplanowanej rewitalizacji.

 

"To nie będzie duże muzeum"


Ks. Ruszczyński powiedział, że realizacja całego projektu, rewitalizacji zabytkowego kościoła Bożego Ciała oraz adaptacji Domu Parafialnego na cele kulturalno-oświatowe, wedle planów zakończy się jeszcze w tym roku. Przyznał, że w tym terminie powinno zostać też otwarte muzeum Lecha Wałęsy.

 

- Zaczęliśmy tam już przygotowania. To nie będzie duże muzeum - jedna sala, którą wypełnią pamiątki. Ekspozycja zostanie przygotowane we współpracy z Fundacją Instytutu Lecha Wałęs” - wyjaśnił proboszcz parafii w Sobowie.

 

Ks. Ruszczyński dodał, że na temat utworzenia muzeum rozmawiał już z Lechem Wałęsą, który - jak podkreślił proboszcz - co roku odwiedza rodzinną parafię i groby swych rodziców na tamtejszym cmentarzu.

 

"To jest moja ziemia"


Do parafii w Sobowie, położonej na granicy woj. mazowieckiego, należy oddalone o ok. 7 km Popowo w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie w 1943 r. urodził się Lech Wałęsa. W 2013 r. odebrał on tytuł honorowego obywatela gminy Brudzeń Duży nadany przez tamtejszy samorząd "za wyjątkowy wkład w rozwój demokracji w Polsce, w Europie i na świecie".

 

Wałęsa otrzymał wówczas w prezencie od radnych gminy z rodzinnych stron, wcześniej nieudostępniane i sporządzone po raz pierwszy fotokopie aktu swego chrztu i aktu małżeństwa rodziców. - Tu się urodziłem, tu pierwsza miłość, tu pierwsza komunia i w związku z tym jestem tak związany z tą ziemią, że to jest moja ziemia - mówił wtedy b. prezydent. Wałęsa spotkał się wówczas z mieszkańcami gminy Brudzeń Duży, wśród których byli m.in. jego krewni.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie