Atak zimy. Obfite opady śniegu i silny wiatr. 55,6 tys. odbiorców w Polsce bez prądu

Polska

Z powodu gwałtownych, intensywnych opadów śniegu w Polsce 55,6 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu (najwięcej w woj. wielkopolskim - 35 tys., lubuskim - 11,8 tys., łódzkim - 5,3 tys.) - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński na bieżąco przekazuje informacje o sytuacji premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

O zwracanie uwagi na osoby, które w trudnych warunkach zimowej aury mogą być narażone na szczególne niebezpieczeństwo zaapelowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. "W związku z nadciągającym nad Polskę orkanem oraz ostrzeżeniami przed opadami śniegu, silnym wiatrem oraz zamieciami apeluję o zwracaniu szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Osoby starsze, samotne, bezdomne są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu" - napisała.


Przypomniała, że zgłoszenia przyjmuje straż miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986, Policja pod numerem tel. 997, a całodobowo działa też alarmowy numer 112. Zwróciła uwagę, że w regionach działają przez całą dobę wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego, które są zobowiązane do wskazywania miejsc lub zabierania osób potrzebujących pomocy do ogrzewalni noclegowni lub schroniska.

 

Poważna sytuacja w Wielkopolsce

 

Rzeczniczka prasowa Enei Operator Danuta Tabaka poinformowała, że bez dostępu do energii elektrycznej jest w Wielkopolsce łącznie ok. 25 tys. odbiorców. Sytuacja najgorzej wygląda w okolicach Gniezna, Piły, Szamotuł i Wrześni.

 

W związku z gwałtownymi opadami śniegu nad Wielkopolską, PSP odebrała już ok. 100 wezwań w regionie. Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu tłumaczył, że interwencje związane były głównie z opadami śniegu i śliską nawierzchnią.

 

Z powodu silnych opadów śniegu w czwartek po południu w stolicy regionu tworzyły się gigantyczne korki, a miejskie autobusy notowały ponadgodzinne opóźnienia.

 

Opóźnienia na lotniskach

 

Warunki pogodowe coraz bardziej utrudniają pracę lotnisk. "Trudne warunki atmosferyczne powodują opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk na terenie kraju. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Lotnisko Chopina w Warszawie ostrzega podróżnych o opóźnieniach. "Ze względu na intensywne opady śniegu pojawiają się opóźnienia. Wszystkich zainteresowanych prosimy o sprawdzanie statusu lotu na tablicy lotów lub u przewoźnika. Nasze służby cały czas są w akcji i odśnieżają lotnisko" - głosi komunikat Lotniska Chopina w Warszawie.

 

Okolice Radomia: wiatr powalił drzewa na tory

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informowały o godz. 18.00, że nie było zmian w komunikacji pociągowej spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniał, że PLK monitorują warunki atmosferyczne i sytuacje na sieci kolejowej. M.in. na najbardziej newralgicznych liniach w zachodniej i południowej Polsce odbywają się jazdy patrolowe, a dyspozytorzy PLK utrzymują jest stały kontakt z instytucjami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe.

 

Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie. Pasażerowie pociągu "Żeromski" relacji Olsztyn Kraków informują, że utknął on gdzieś pod Radomiem. "Awaria, 2h opóźnienia, komunikacja zastępcza w teorii, ludzie wysadzeni z pociągu, obsługi brak, autokarów brak" - przekazał za pośrednictwem Twittera pasażer pociągu Ernest Wyciszkiewicz.

 

 

Powodem opóźnienia jest oczywiście bardzo silny wiatr, który w okolicach Radomia powalił drzewa na tory. Zablokowana została linia kolejowej do Warszawy. Wszystkie pociągi dalekobieżne mają spore opóźniona. Koleje Mazowieckie uruchomiły komunikację zastępczą. 

 

Rzecznik prasowy PLK Mirosław Siemieniec, w komunikacie poinformował, że w gotowości są 164 zespoły szybkiego usuwania usterek, dziewięć lokomotyw osłonowych oraz 67 pociągów sieciowych służących do naprawy sieci trakcyjnej. "Ponadto powołany został specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A, przewoźników i PKP S.A., który może szybko zarządzać i podejmować decyzje w sytuacjach ewentualnych utrudnień na sieci kolejowej" - napisał rzecznik.

 

Groźne wypadki

 

W godzinach popołudniowych doszło także do dwóch wypadków autobusów: w powiecie grodziskim i powiecie szamotulskim. W tym ostatnim do rowu wpadł autobus przewożący dzieci. W obu zdarzeniach nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia pogodowe dla 12 województw, na terenie 7 z nich przewidywany jest m.in. silny wiatr, który w porywach może osiągnąć od 90 do 110 km/h. Trudne warunki mogą się utrzymać do piątku.

 

Na drodze Grodzisk Wielkopolski - Wielichowo, między Zielęcinem i Łubnicą autobus wypadł z drogi. Kierowca stwierdził, że powodem wypadku był silny podmuch wiatru

  

Ostrzeżenie drugiego stopnia

 

Dla całego obszaru województw - lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Na tym terenie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach od 90 km/h do 110 km/h. Wiatr wiał będzie z południowego zachodu i zachodu.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje także na terenie części województw - śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wiatr będzie wiał z kierunku południowego, skręcającego w kierunku zachodnim. Miejscami spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru zostały wydane dla ośmiu województw - mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz dla części województw - kujawsko-pomorskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

 

"Premier Morawiecki jest informowany na bieżąco"

 

MSWiA zapewnia, że "szef resortu Joachim Brudziński jest na bieżąco informowany w związku z przechodzącym nad Polską orkanem" i "na bieżąco przekazuje informacje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu".

 

W piątek rano premier Morawiecki i minister Brudziński odbiorą meldunki na temat aktualnej sytuacji pogodowej w kraju od szefów poszczególnych służb.

 

PAP, poslatnews.pl

bas/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie