Zarzuty dla kierowcy tira, który śmiertelnie potrącił 8-latkę na pasach

Polska
Zarzuty dla kierowcy tira, który śmiertelnie potrącił 8-latkę na pasach
Polsat News

Zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku przedstawiła prokuratura w Pruszczu Gdańskim 35-letniemu kierowcy ciężarówki, która we wtorek w Trąbkach Wielkich (Pomorskie) potraciła na przejściu dla pieszych 8-letnią dziewczynkę i jej matkę. Dziecko zginęło na miejscu. Sąd zdecydował, że nie jest konieczny tymczasowy areszt wobec kierowcy.

O postawieniu mężczyźnie zarzutu poinformowała w środę szefowa Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim Marzena Pawłowicz-Johnstone. Wyjaśniła, że mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia.

 

Z wnioskiem o umieszczenie mężczyzny na trzy miesiące w areszcie wystąpiła do sądu prowadząca śledztwo w sprawie wypadku Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim. 

 

Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk poinformowała, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe, nie godząc się z wnioskiem prokuratury dotyczącym tymczasowego aresztowania 35-letniego kierowcy, nie zastosował też wobec niego żadnych innych środków zapobiegawczych.

 

Wawryniuk wyjaśniła, że wniosek prokuratury dotyczący trzymiesięcznego aresztu umotywowany był surową karą grożącą mężczyźnie, a także obawą, że może on mataczyć lub próbować ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości. Rzecznik dodała, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu.

 

"Dziwił się, jak mogło dojść do takiego zdarzenia"

 

Według Pawłowicz-Johnstone, mężczyzna złożył obszerne wyjaśnienia. - Jest roztrzęsiony, sam dziwił się, jak mogło dojść do takiego zdarzenia - powiedziała prokurator.

 

Wypadek miał miejsce we wtorek wczesnym popołudniem, na wyposażonym w sygnalizację świetlną przejściu przez ul. Gdańską w Trąbkach Wielkich. Przy zielonym świetle dla pieszych przez przejście przechodziła 36-letnia kobieta z 8-letnią córką. Jadąca w kierunku Gdańska ciężarówka wjechała na zebrę. Jak informowali policjanci, matka została tylko "delikatnie draśnięta i odrzucona na bok". Kobiecie nic się nie stało, dziecko zginęło miejscu. Matce udzielono pomocy psychologicznej.

 

"Niedostosowanie prędkości do warunków"

 

Policja zatrzymała 35-letniego kierowcę ciężarówki. Był on trzeźwy. Do dalszych badań zabezpieczono pojazd, który prowadził.

 

Ulica Gdańska w Trąbkach Wielkich stanowi część drogi wojewódzkiej nr 222, łączącej południe regionu z Gdańskiem. We wtorek w regionie panowały trudne warunki drogowe: od rana padał śnieg, który miejscami zalegał na szosach. Tuż po wypadku policja podała, że jego możliwą przyczyną mogło być niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

 

PAP

zdr/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie