Ukradli ponad 100 ciężarówek. Rozbito międzynarodowy gang złodziei

Polska
Ukradli ponad 100 ciężarówek. Rozbito międzynarodowy gang złodziei
KWP Olsztyn

Nad rozpracowaniem gangu przez trzy lata pracowała międzynarodowa grupa JIT (Joint Investigation Team), w skład której wchodzili policjanci i prokuratorzy z Polski i Niemiec. W nielegalnym procederze kradzieży ciągników siodłowych i naczep łącznie zatrzymano 20 osób. Straty wynoszą ponad 8 mln euro. Zatrzymanym udowodniono ponad 152 przestępstwa.

Śledztwo wszczęła w 2014 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Dochodzenie miało wskazać, kto od 2012 roku kradnie z terenu woj. warmińsko-mazurskiego oraz innych miejscowości na terenie Polski i Niemiec ciągniki siodłowe konkretnych marek i naczepy ciężarowe.

 

Gangiem kierował 43-letni Krzysztof R.


W Polsce auta i naczepy były legalizowane na podstawie dokumentów pochodzących od legalnych, ale uszkodzonych pojazdów. Następnie pojazdy te były sprzedawane osobom trzecim lub rozbierane na części. W tym samym czasie na terenie Niemiec, a dokładnie w Bielefeld, niemieccy policjanci wraz z prokuraturą prowadzili swoje śledztwo.


W 2016 roku Prokurator Generalny podpisał umowę ze stroną niemiecką o utworzeniu Wspólnego Zespołu Śledczego określanego w Europie jako Joint Investigation Team (JIT).


Z ustaleń olsztyńskich śledczych wynikało, że kierowniczą rolę w nielegalnym procederze pełnił 43-letni Krzysztof R. - mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego. Mężczyzna ten dzięki swoim kontaktom przestępczym na terenie Polski, Niemiec i Litwy zorganizował cały proceder.

 

Lider grupy usłyszał 95 zarzutów


Ponad 150 zarzutów przedstawiono obywatelom Polski. Zarzuty dotyczyły m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży, kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa oraz przerabiania znaków identyfikacyjnych.


Lider grupy, 43-letni Krzysztof R., usłyszał ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Łącznie mężczyźnie przedstawiono 95 zarzutów. Krzysztof R. oraz pozostali podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów. Część osób była już w przeszłości karana m.in. za kradzieże i kradzieże z włamaniem.


Sześciu Rosjan uczestniczących w zorganizowanej grupie przestępczej będzie odpowiadało przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości.


Wobec polskich obywateli prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów, poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych oraz zakazu opuszczania kraju.

 

Policjanci odzyskali 20 pojazdów


Policjanci odzyskali 20 pojazdów oraz podzespołów samochodowych. Łączne straty wynikające z działalności grupy oszacowano na kwotę 8 milionów euro. Z majątku posiadanego przez kierującego grupą zabezpieczono kwotę 275 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar. Całość zabezpieczonego mienia przekroczyła kwotę 1 mln 300 tysięcy złotych.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie