"Majstersztyk" polskiej spedycji. Niemiecka policja zatrzymała transport sześciu haubic. Wszystko poszło nie tak

Świat
"Majstersztyk" polskiej spedycji. Niemiecka policja zatrzymała transport sześciu haubic. Wszystko poszło nie tak
PAP/EPA/FILIP SINGER
Patrol skaksońskiej policji podczas kontrolowania transportu amerykańskich haubic z Polski

Polska firma spedycyjna podjęła się zadania przetransportowania sześciu amerykańskich haubic pancernych z Polski do Niemiec. Przepisy były dla niej sprawą drugorzędną. Transport "wpadł" w Saksonii, w okolicach Budziszyna.

Patrol saksońskiej policji drogowej zatrzymał na autostradzie A4 koło Budziszyna konwój ciężarówek transportujących z Polski do Niemiec amerykański sprzęt wojskowy. Polska spedycja na zlecenie amerykańskiej armii miała przetransportować sześć haubic pancernych typu M109 - są to samobieżne opancerzone działa artyleryjskie.

 

Za ciężki, bez pozwoleń, przekroczony czas pracy


Przy dokładniejszej kontroli okazało się, że ciężarówki użyte przez polską firmę były niedostosowane do transportu sprzętu o takiej wadze i gabarytach. Poza tym konwój nie miał wymaganych dokumentów do transportu i specjalnych zezwoleń.


Każdy z ciągników był przeładowany, niekiedy nawet o 16 ton. Konwojowi nie towarzyszyły też żadne pojazdy pilotujące. Ponadto niektórzy z kierowców przekroczyli wymagane normy czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku.


Niemiecka policja zabroniła dalszej jazdy konwoju do czasu podstawienia odpowiednich pojazdów transportowych oraz przedłożenia wymaganych zezwoleń. Polska firma transportowa i jej kierowcy muszą liczyć się karami pieniężnymi za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

 

 

Najpopularniejsza haubica samobieżna na świecie


M109 to najpopularniejsza haubica samobieżna na świecie. Jest produkowana od 1962 r. W różnych armiach świata znajduje się około 4000 takich haubic.


Haubica może po przystosowaniu forsować wpław przeszkody wodne i strzelać pociskami różnych rodzajów, w tym także taktyczną nuklearną amunicją artyleryjską.

 

Deutsche Welle, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie