Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawin błotnych w Kalifornii

Świat
Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawin błotnych w Kalifornii
PAP/EPA/MIKE NELSON

Informację o nowym bilansie ofiar lawin błotnych, które na początku ubiegłego tygodnia zeszły na południu Kalifornii, przekazały w niedzielę czasu lokalnego miejscowe władze. Nadal poszukiwane są cztery osoby.

Lawiny nawiedziły górzysty obszar o powierzchni ok. 78 km kwadratowych w ubiegłym tygodniu. Wcześniej tereny te zostały ogołocone z roślinności przez pożary. Ułatwiło to zejście lawin, bowiem to głównie roślinność zatrzymuje i wchłania wodę.

 

Masy błota, miejscami nawet o grubości 1,5 metra, schodzące ze zboczy dolin wyrywały domy z fundamentów i porywały ze sobą. Odcięte zostały drogi dojazdowe do wielu miejscowości, w tym autostrada nr 101, która ma być otwarta dopiero w poniedziałek.

 

Do ratowania ludzi z zagrożonych terenów wykorzystano helikoptery. Zarządzono ewakuację ok. 7 tysięcy mieszkańców, w tym wszystkich mieszkańców Montecito, miejscowości położonej na wschód od Santa Barbara.

 

Te wyjątkowo, do niedawna, malownicze tereny od wschodu graniczą z Parkiem Narodowym Los Padres a od zachodu z Pacyfikiem. Ich dodatkową atrakcyjność stanowił fakt, iż położone są w pobliżu aglomeracji Los Angeles.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie