Wzrosła liczba ofiar lawin błotnych w Kalifornii. Osiem osób jest poszukiwanych

Świat
Wzrosła liczba ofiar lawin błotnych w Kalifornii. Osiem osób jest poszukiwanych
PAP/EPA/MIKE ELIASON / SANTA BARBARA COUNTY FIRE / HANDOUT HANDOUT

Do 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po zejściu w nocy z poniedziałku na wtorek lawin błotnych w południowej Kalifornii - poinformowały w czwartek lokalne władze. Osiem osób nadal jest poszukiwanych przez ekipy ratunkowe.

Skupiamy się na akcji poszukiwawczo-ratowniczej, to wciąż jest nasze główne zadanie" - powiedziała rzeczniczka lokalnej straży pożarnej.

Górzysty rejon, w którym domy ma wielu celebrytów (m.in. Oprah Winfrey), został wcześniej pozbawiony roślinności przez pożary. Ułatwiło to zejście lawin, bowiem to głównie roślinność zatrzymuje i wchłania wodę.

 

Masy błota, miejscami nawet o grubości 1,5 metra, wyrywały domy z fundamentów. Odcięte zostały drogi dojazdowe do wielu miejscowości, w tym autostrada nr 101, która ma być otwarta dopiero w poniedziałek.

 

We wtorek jeden z ratowników uratował 2-letnią dziewczynkę, którą wyciągnął z błota i gruzów zawalonego domu. "Nie wiem, jak to dziecko przeżyło" - powiedział miejscowemu dziennikowi "Santa Barbara Independent".

 

Opowiadał, że jego własny dom w miejscowości Montecito zawalił się pod naporem zwałów ziemi "po godzinie intensywnego deszczu".

Do ratowania ludzi z zagrożonych terenów wykorzystano helikoptery. Zarządzono ewakuację ok. 7 tysięcy mieszkańców.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie