Przestępstwa seksualne, wyłudzenia odszkodowań. Kolejne zarzuty dla Krystiana W.

Polska
Przestępstwa seksualne, wyłudzenia odszkodowań. Kolejne zarzuty dla Krystiana W.
Polsat News/Zdj. archiwalne

Osiem kolejnych zarzutów, związanych z usiłowaniem doprowadzenia małoletnich do obcowania płciowego oraz wyłudzeniem lub próbą wyłudzenia odszkodowań od towarzystw ubezpieczeniowych, postawiła gdańska prokuratura Krystianowi W.

Chodzi o 41-letniego dziś Krystiana W., od listopada 2015 r. przebywającego w areszcie, podejrzanego w sumie o 59 przestępstw, w tym gwałty na nastolatkach i inne przestępstwa o charakterze seksualnym. W sprawie pokrzywdzonych jest 30 osób, w większości kobiet, które - w momencie, gdy padły ofiarą Krystiana W. - były nastolatkami.

 

O postawieniu mężczyźnie nowych zarzutów poinformowała w środę Grażyna Wawryniuk - rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wawryniuk wyjaśniła, że mężczyzna został przesłuchany w poniedziałek: zarzucono mu dwukrotne usiłowanie doprowadzenia małoletnich do obcowania płciowego. Za takie przestępstwo grozi kara do 12 lat więzienia.

 

Prokuratura zarzuciła też W. stosowanie przemocy, by zmusić pokrzywdzoną do zwrotu długu. Pięć kolejnych zarzutów dotyczyło wyłudzenia i prób wyłudzenia od towarzystw ubezpieczeniowych odszkodowań za zniszczenia aut powstałe w efekcie kolizji drogowych.

 

Wawryniuk wyjaśniła, że mężczyzna zgłosił kolizję, która nie miała miejsca, a w innym przypadku sam doprowadzał do kolizji drogowych, by uzyskać odszkodowanie. Za oszustwa grozi kara do 8 lat więzienia.

 

Odmówił wyjaśnień


Wawryniuk poinformowała, że W. nie przyznał się do popełnienia żadnego z ośmiu zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na W. ciąży już w sumie 59 zarzutów. Większość z nich dotyczy przestępstw o charakterze seksualnym. W. podejrzany jest o gwałty i usiłowania dokonania gwałtu, obcowanie płciowe z małoletnimi oraz usiłowanie doprowadzenia do takiego obcowania, nakłanianie małoletnich do prostytucji oraz czerpania z tego procederu korzyści majątkowych.

 

Prokuratorzy zarzucili też W. posiadanie substancji psychotropowych oraz wyłudzenie kredytu i pożyczki. Wszystkie czyny miały mieć miejsce w latach 2008-2015 na terenie Trójmiasta, Pucka, Wejherowa i Władysławowa. Mężczyźnie grozi kara do 12 lat więzienia.

 

Podejrzane cztery inne osoby


W tym samym śledztwie podejrzane są także cztery inne osoby - znajomi W. Jednemu z nich - Marcinowi T. zarzucono "obcowanie płciowe z małoletnimi w zamian za korzyści majątkowe oraz doprowadzenie osoby małoletniej do obcowania płciowego w zamian za korzyść majątkową". Jemu również grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny stosowany jest dozór policji i poręczenie majątkowe.

 

Trzem innym mężczyznom prokuratorzy zarzucili, że: nakłaniali pokrzywdzone przez W. kobiety do składania fałszywych zeznań, podejmowali działania zmierzające do utrudniania postępowania oraz "doprowadzili małoletnią poniżej 15 roku do obcowania płciowego".

 

Od 2015 r. nad sprawą pracują funkcjonariusze z wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji. Systematycznie docierają oni do kolejnych pokrzywdzonych i kolejnych przestępstw popełnianych przez W. i jego znajomych.

 

Sprawa Krystiana W. była szeroko opisywana w mediach. Informowały one, że mężczyzna wabił młode dziewczyny pod szkołami, w centrach handlowych lub w internecie, oferował pożyczki, darmowe dyskoteki lub pracę w modnych lokalach i - wykorzystując okazje, gwałcił je. Według mediów, mężczyzna nagrywał sceny seksu telefonem komórkowym, a nagrania wykorzystywał do szantażowania dziewcząt, by zmusić je do dalszych kontaktów.

 

W przeszłości wobec Krystiana W. toczyło się kilka dochodzeń związanych z wykorzystywaniem nastolatek. Większość postępowań umorzono, m.in. z powodu zmiany zeznań przez pokrzywdzone. Do sądu trafił jeden akt oskarżenia o gwałt.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze