Gwałtownie wzrosło ciśnienie. Najwyższe od 11 miesięcy. Ciśnieniowcy i astmatycy powinni mieć się na baczności

Polska
Gwałtownie wzrosło ciśnienie. Najwyższe od 11 miesięcy. Ciśnieniowcy i astmatycy powinni mieć się na baczności
PxHere.com

Nad Polską wędruje potężny wyż imieniem Adam. W jego centrum ciśnienie przekracza 1040 hPa, a tym samym jest najwyższe na obszarze naszego kraju od lutego 2017 roku, czyli od 11 miesięcy. W zasięgu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, bo wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

O tej porze roku wahania ciśnienia potrafią być bardzo duże, bo raz dostajemy się pod wpływ mokrych i wietrznych niżów, a innym razem pogodnych i bezwietrznych wyżów. Wahania ciśnienia w ciągu miesiąca potrafią przekraczać 50 hPa.


Ciśnienie atmosferyczne rośnie od kilku dni, ponieważ nad Wyspami Brytyjskimi kilkadziesiąt godzin temu narodził się wyż imieniem Adam, który błyskawicznie przemieścił się w naszym kierunku i w poniedziałek wędruje nad północną Polską. W jego centrum ciśnienie przekracza 1040 hPa, a tym samym jest najwyższe na obszarze naszego kraju od lutego 2017 roku, czyli od 11 miesięcy.

 

Polska w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego 


Potężne wyże często oznaczają napływ lodowatego powietrza arktycznego, jednak tym razem aż tak zimno nie będzie, bo strefa podwyższonego ciśnienia ciągnie się od Wysp Brytyjskich przez Polskę aż po Grecję. Stanowi ona swoisty klin oddzielający nas od układów niskiego ciśnienia znad Półwyspu Iberyjskiego oraz pogranicza Skandynawii i Rosji.


To oznacza, że pozostaniemy w ciepłej masie powietrza polarno-morskiego i chociaż temperatura wyraźnie obniży się w porównaniu z ostatnimi dniami, to jednak mrozu za dnia nie będzie, a nocą temperatura nie powinna spadać poniżej minus 5 stopni. Co więcej, za sprawą wyżu możemy wreszcie liczyć na dłuższe chwile ze słońcem.

 

 

Zanieczyszczenia opadają drażniąc drogi oddechowe


Jak wyjątkowo wysokie ciśnienie wpływa na nasze samopoczucie? Przede wszystkimw zasięgu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.


Trzeba też pamiętać, że przy niewielkim wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

 

Zwiększa się ryzyko udaru mózgu


Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.


Ostatnio bardzo wysokie ciśnienie mieliśmy 12 lutego 2017 roku. Na Suwalszczyźnie odnotowaliśmy do 1043 hPa. Jeszcze wyższe ciśnienie mieliśmy pod koniec grudnia 2015 roku. Wtedy w Suwałkach barometry pokazały 1047 hPa. Jeszcze wcześniej bardzo wysokie ciśnienie panowano pod koniec stycznia 2012 roku, gdy też na Suwalszczyźnie odnotowano 1048 hPa i były to z kolei najwyższe wskazania barometrów od 6 lat.

 

Rekordowe ciśnienie w 1997 roku w Suwałkach


Jeszcze wyże wartości ciśnienia mieliśmy w wielu regionach Polski w styczniu 2006 roku podczas fali mrozów. Na zachodzie i południu Polski ciśnienie wzrosło do 1051 hPa, a na północy i w centrum do 1052 hPa. Wyż znalazł się wtedy nad północną Rosją, w rejonie wybrzeży Morza Barentsa. Ciśnienie w jego centrum doszło do nieczęsto spotykanych 1060 hPa.


W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.


Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa. tak wysokie ciśnienie zmierzono 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

 

1084,8 hPa w Mongolii 


Ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1084,8 hPa. Zmierzono je w somonie (jednostka administracyjna w randze powiatu) Tosoncengel w Mongolii 9 grudnia 2001 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

 

Poniżej dokładna prognoza pogody na poniedziałek, 8 stycznia:

 

 

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze