18 mld dolarów - tyle na budowę muru na granicy z Meksykiem chce wydać Biały Dom. 1600 km zapór, zasieków i murów

Świat
18 mld dolarów - tyle na budowę muru na granicy z Meksykiem chce wydać Biały Dom. 1600 km zapór, zasieków i murów
Pixabay
Granica Meksyku z USA

Resort bezpieczeństwa narodowego USA przedstawił grupie senatorów plany wymiany starych i instalacji nowych zapór na granicy z Meksykiem. Koszt tej operacji oceniany jest 18 mld dolarów w okresie 10 lat - poinformował w piątek "Wall Street Journal". Projekty przewidują wymianę starych barier i zasieków o długości ok. 1052 km i budowę nowych zapór na odcinku o długości ok. 560 km.

W sumie na południowej granicy USA sztuczne zapory, zasieki i mury będą miały długość ponad 1600 km. To prawie połowa długości granicy USA z Meksykiem, liczącej ponad 3100 km.
 

Projekt wymiany starych i budowy nowych zapór na granicy - zdaniem senatorów, którzy zapoznali się z tym planem i jego kosztorysem - jest najbardziej szczegółowym jak dotąd planem realizacji sztandarowej i najbardziej kontrowersyjnej obietnicy wyborczej prezydenta Donald Trumpa - budowy "muru" na granicy z Meksykiem.

 

"Nie musimy budować muru wzdłuż całej granicy"


Trump już wcześniej, podczas przelotu na pokładzie prezydenckiego Air Force One nad granicą z Meksykiem w lipcu ubiegłego roku powiedział dziennikarzom, że ostatecznie "mur" nie będzie zbudowany na całej długości południowej granicy, ale "będzie miał łączną długość od 1,1 tys. do 1,4 tys. km".


- Nie musimy budować muru wzdłuż całej granicy, bo jest wiele naturalnych przeszkód. Mamy góry, mamy kilka gwałtownych, niebezpiecznych rzek, są tereny tak niedostępne, że nikt właściwie nie próbuje przekroczyć tam granicy - mówił prezydent w lipcu.


Podczas gdy Trump - były przedsiębiorca budowlany - podczas swojej kampanii wyborczej w 2016 r. wycenił koszt budowy muru na ok. 8 mld dolarów, kosztorys budowy muru przedstawiony senatorom przez resort bezpieczeństwa opiewa na 18 mld dolarów w ciągu 10 lat i jest bliższy wycenie sporządzonej przez brytyjską firmę Bernstein, która wyliczyła, że budowa proponowanego przez Trumpa muru, a właściwie kombinacji murów, płotów i zasieków, będzie kosztowała od 15 do 25 miliardów dolarów.
 

Całkowity koszt poprawy bezpieczeństwa granic - 33 mld dolarów

 

Przedstawiony grupie senatorów, najbardziej szczegółowy do tej pory projekt budowy na granicy z Meksykiem zabezpieczeń przeciw nielegalnej imigracji i przemytowi narkotyków jest częścią ogólnego planu Białego Domu dotyczącego poprawy bezpieczeństwa amerykańskich granic. Koszt realizacji tego planu to 33 mld dolarów w ciągu 10 lat.
 

Kosztorys "zaspokojenia krytycznych potrzeb fizycznego bezpieczeństwa granic", jak nazywają ten plan jego autorzy, oprócz wyasygnowania w ciągu 10 lat 18 mld dolarów na budowę muru przewiduje przeznaczenie w tym samym okresie 15 mld dolarów na modernizację technologii ochrony granic, zwiększenie liczby personelu i budowę dróg.

 

Senator Schumer: marnotrawienie pieniędzy podatników


Trump w projekcie budżetu na rozpoczęty 1 października ub. roku bieżący rok budżetowy 2018 zwrócił się do Kongresu o przeznaczenie 1,6 mld dolarów na budowę pierwszej fazy muru długości ok. 120 km, przede wszystkim na granicy Meksyku z Teksasem.


Jednak ustawodawcy z Partii Demokratycznej podczas obecnych dyskusji nad budżetem sprzeciwiają się przyznawaniu jakichkolwiek funduszy na realizację tej obietnicy wyborczej Trumpa, argumentując, jak powiedział demokratyczny senator Chuck Schumer, że byłoby to "marnotrawieniem pieniędzy podatników".


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie