Oddział pediatryczny szpitala w Jędrzejowie ma zawiesić działalność. Mieszkańcy protestują

Polska
Oddział pediatryczny szpitala w Jędrzejowie ma zawiesić działalność. Mieszkańcy protestują
google maps

Ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją do zarządu powiatu jędrzejowskiego z prośbą "o rozwiązanie problemu likwidacji" oddziału pediatrycznego szpitala w Jędrzejowie (Świętokrzyskie). Oddział ma od stycznia zawiesić działalność ze względu na problemy z zatrudnieniem lekarzy. Jędrzejowską lecznicą zarządza prywatna spółka, która od dziewięciu lat dzierżawi szpital od samorządu powiatowego.

Tydzień przed Bożym Narodzeniem wstrzymano przyjęcia na oddział pediatryczny szpitala. O problemie funkcjonowania oddziału pediatrycznego rozmawiano w czwartek podczas sesji rady powiatu. Wcześniej do starostwa wpłynęła petycja, w której mieszkańcy proszą samorząd - jako właściciela szpitala - o rozwiązanie sprawy "likwidacji oddziału".

 

"Niedopuszczalne jest, aby powiat pozostał bez oddziału dziecięcego (…) Starosta wielokrotnie prywatyzując szpital zapewniał, iż żaden oddział nie zostanie zlikwidowany, a wprost przeciwnie - będzie się rozwijał" - zaznaczono w petycji.

 

Wicestarosta: petycja jest "akcją polityczną"

 

Wicestarosta jędrzejowski Janusz Grabek ocenił w rozmowie z PAP, że petycja jest "akcją polityczną". Podkreślił, że oddział pediatryczny nie zostanie zlikwidowany, a jedynie jest planowane zawieszenie jego działalności - na pół roku - ze względu na problem z zatrudnieniem lekarzy. - To przejściowy problem, który może się rozwiązać w ciągu najbliższych dni. Cały czas poszukiwani są lekarze do pracy na oddziale. Jeśli coś się zmieni, to nie będzie decyzji o zawieszeniu - zapewnił Grabek.

 

Oddział rocznie przyjmował ok. 700 pacjentów. Wg wicestarosty problem z lekarzami jędrzejowskiej pediatrii nie dotyczy finansów, ale rozwiązań systemowych, które zabraniają lekarzom pracujących na etacie w danej placówce pełnienia w niej także dyżurów. Dodał, że pediatrów po prostu brakuje, a więcej zarabiają oni w placówkach POZ.

 

- To nie jest tak, że spółka ogranicza działalność szpitala. Gdyby był on nadal powiatowy, to prawdopodobnie kilka oddziałów już by nie funkcjonowało. Cieszymy się, że mamy więcej oddziałów niż kiedy spółka przejmowała szpital, jest on doinwestowany m. in. w najlepszy sprzęt - podkreślił Grabek.

 

Posłanka PiS apeluje do starosty

 

Oddziału dziecięcego w jędrzejowskim szpitalu broni świętokrzyska poseł PiS Anna Krupka, która  wysłała list otwarty w tej sprawie do starosty Edmunda Kaczmarka. Jak mówi, to reakcja na apele mieszkańców i radnych, zarówno miasta, jak i powiatu. 

 

- W liście pytam starostę, czy rzeczywiście są plany zamknięcia oddziału w szpitalu, którego zarządzany przez niego powiat jędrzejowski jest właścicielem - mówi poseł Anna Krupka w rozmowie z Radiem Kielce.

 

Poseł apeluje jednocześnie, aby starosta podjął działania w celu utrzymania oddziału dziecięcego dla dobra pacjentów i rodziców.

 

 

Zagrożone bezpieczeństwo pacjentów

 

Do momentu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z przedstawicielami spółki ArtMedik prowadzącej szpital. Jak tłumaczył wcześniej w Radiu Kielce jej wiceprezes Robert Frańczak, głównym powodem podjęcia decyzji o zawieszaniu funkcjonowania pediatrii w szpitalu w Jędrzejowie był fakt, iż lecznica nie jest w stanie zapewnić pacjentom oddziału odpowiedniej opieki medycznej - prawo zabrania zatrudnienia lekarzy na etacie i jednocześnie tych samych na umowę o dzieło; zabrakło specjalistów którzy mogliby etatowo opiekować się dziećmi po godz. 15.

 

Szpitala nie stać też na opłacanie innych lekarzy, którzy mogliby się podjąć popołudniowych i nocnych dyżurów.

W ubiegłym tygodniu apel do władz szpitala o wycofanie się z planów zawieszenia działalności oddziału pediatrycznego wystosowali radni miasta i gminy Jędrzejów.

 

Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie ma ok. 200 łóżek na dziewięciu oddziałach: ratunkowym, chirurgicznym, ginekologii i położnictwie, noworodkowym, pediatrycznym, wewnętrznym, ortopedycznym, anestezjologii i intensywnej terapii i w stacjonarnym hospicjum. W szpitalu pracuje ok. 150 pielęgniarek i położnych.

 

Trzech lekarzy na etacie

 

Oddział pediatryczny liczy 30 łóżek. Według informacji Radia Kielce pracuje tu trzech lekarzy na etacie, trzech lekarzy dyżurujących i 12 pielęgniarek.

 

ArtMedik zarządza jędrzejowską lecznicą od lipca 2008 r. W tym czasie powstał tam m.in. nowy budynek, dokończono budowę bloku operacyjnego, rozbudowano i wyposażono szpitalny oddział ratunkowy, powstała pracownia tomografii i cyfrowa pracownia RTG. Spółka od 2011 r. prowadzi też szpital w Kielcach.

 

Powiat jędrzejowski tworzy dziewięć gmin zamieszkałych przez ok. 87 tys. osób.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie