Szpital w Morągu zawiesił działalność oddziału pediatrycznego. Powodem brak lekarzy

Polska
Szpital w Morągu zawiesił działalność oddziału pediatrycznego. Powodem brak lekarzy
Polsat News

Szpital miejski w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie) zawiesił od piątku działalność oddziału pediatrycznego. Dzieci z Morąga i okolic mają trafiać w razie potrzeby do szpitali w Ostródzie, Iławie i do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Jak poinformowała w piątek prezes spółki prowadzącej szpital Ewa Michałowska, przyczyną zawieszenia działalności oddziału dziecięcego jest brak kadry lekarskiej. Nie ma możliwości zapewnienia całodobowej opieki medycznej na oddziale - wyjaśniła.

 

- Od 1 grudnia kontraktu nie przedłużył koordynator z tego oddziału, lekarz zmienił miejsce pracy. Poszukiwania lekarzy do pracy w morąskim szpitalu trwały od pół roku. Robiliśmy to poprzez indywidualne rozmowy, firmę rekrutującą lekarzy czy poprzez izby lekarskie, niestety bez rezultatu - powiedziała prezes Michałowska.

 

10 łóżek na oddziale

 

Dodała, że szpital, przewidując sytuację braku lekarzy, już od jakiegoś czasu wygaszał pracę oddziału, na którym znajduje się 10 łóżek.

 

- Nie poddajemy się, dalej będziemy szukać lekarzy chcących pracować w Morągu - zaznaczyła Michałowska.

 

Podkreśliła, że brak lekarzy dotyka wszystkie szpitale powiatowe.

 

- Lekarze nie chcą przychodzić do pracy w małych ośrodkach. 80 proc. rezydentów trafia do dużych ośrodków, ponadto rezydenci na pediatrii dyżurują w specjalistycznych placówkach dziecięcych, a nie w powiatowych szpitalach. Mówi się, że więcej absolwentów studiów medycznych trafia do zawodu, ale my na prowincji tego nie odczuwamy - oceniła prezes Michałowska.

 

Na pół roku

 

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magdalena Mil powiedziała, że oddział pediatryczny w szpitalu miejskim w Morągu zawiesił działalność do 30 maja 2018 r. Zdecydował o tym wojewoda warmińsko-mazurski.

 

- Szpital ma pół roku na uzupełnienie kadry lekarskiej, bo wskazane jest, by ten oddział w szpitalu w Morągu funkcjonował - wyjaśniła Magdalena Mil.

 

Dodała, że NFZ, gdy otrzymał informacje o konieczności zawieszenia działalności oddziału zwrócił się do 3 szpitali w regionie, by przyjmowały małych pacjentów z Morąga i okolic.

 

- Są to szpitale w Ostródzie, Iławie i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Placówki będą leczyć małych pacjentów z Morąga w ramach umowy z NFZ - zapewniła Mil.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie